• 23 Апр 2024 |
  •  USD / BGN 1.8323
  •  GBP / BGN 2.2729
  •  CHF / BGN 2.0113
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 13°C

Цифровите технологии навлизат трайно в методите за ранна диагностика на рака на гърдата

 Цифровите технологии навлизат трайно в методите за ранна диагностика на рака на гърдата

/КРОСС/ Цифровите технологии и изкуственият интелект вече са част от традиционната медицина и позволяват за първи път в България жени на възраст под 50 години, включително и ако имат корекция на бюста със силикон, да се подложат на достъпна и безвредна профилактика на млечните жлези. Това заяви дългогодишният специалист в приложението на високотехнологични решения в медицината Людмила Зафирова по повод новината, че Медицинският център ПСАГБАЛ „Света София" стартира прегледи с най-новата технология за ранна диагностика на рак на гърдата - Braster Pro. Диагностициран в ранен стадий, ракът на гърдата е напълно лечимо заболяване, при това без външни белези. Ключът към превенцията е в достъпната профилактика, подчерта Зафирова и добави, че безвредната технология без облъчване позволява да се правят прегледи няколко пъти в годината, включително и от млади жени с генетична обремененост и повишен риск от заболяване.

Технологията Braster се основава на контактна термография с течни кристали, която е напълно безвреден метод за първоначален скрининг и се характеризира с изключителна точност и бързина, без да причинява облъчване и болка. Тя се отличава с това, че е единствената, която е подходяща за изследване във всяка възраст. Казано на прост език, уредът „заснема" млечната жлеза и успява да улови и най-малките промени в температурата на тъканта, които биха били основание за по-задълбочени изследвания, коментира Зафирова. Изследването отнема няколко минути, а резултатите се анализират от изкуствен интелект, като позволяват да бъдат откривани и наблюдавани образувания в млечната жлеза още в най-ранен стадий на развитие и с размер от едва 3 мм.

Професионалната версия Braster Pro е предназначена за използване от медицински специалисти и позволява изследване на пациенти, които досега на са претърпели лечение на рак на млечните жлези. По думите на Людмила Зафирова предстои в бъдеще уредът да бъде разработен и във версия, подходяща за изследване на хора, претърпели лечение.

Braster технологията е разработена в Полша в рамките на научен проект с финансиране от ЕС. Тя притежава марка за съответствие с изискванията на европейския пазар и беше представена за първи път в България в началото на ноември, броени дни преди официалното медицинско изложение в Дюселдорф, Германия. Апаратът беше демонстриран и пред първата дама на Полша в рамките на официалното посещение на президента Анджей Дуда у нас в края на м. ноември.

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.