• 20 Апр 2024 |
  •  USD / BGN 1.8359
  •  GBP / BGN 2.2843
  •  CHF / BGN 2.0205
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 10°C

Доц. Петър Атанасов: Дори и малки количества алкохол могат да ни навредят в жегите

Доц. Петър Атанасов: Дори и малки количества алкохол могат да ни навредят в жегите

/КРОСС/ Рязката промяна на времето създаде здравословни проблеми на десетки хора. С покачването на температурите, трябва да бъдем по-внимателни особено в горещите обедни часове. Как да се предпазим от влошаване на хронични заболявания, кога да потърсим лекар, а и за правилния режим на хранене през лятото - потърсихме мнението на доц. д-р Петър Атанасов, началник на Клиниката по вътрешни болести на "Пирогов": 

"Много се спекулира и с горещините и със студовете в България. Страната е стакъв климат от хилядолетия. Българинът е свикнал и на топло и на студено... Поредните горещини, стига да не са екстремни, се понасят", каза специалистът, но препоръчва малките деца и възрастните хора да са вкъщи в обедните часове. Хората с хронични заболявания знаят за проблема си и спазват определен режим. Ако трябва да излизат навън е хубаво да са с шапка или чадър - нещо, което да ги предпазва от преките слънчеви лъчи. 

"Климатът се промени, и това трябва да се има предвид. За един млад и здрав човек, който обаче не винаги може да предполага какви заболявания може да носи, трябва да има предвид, че ако трябва да работи на открито, трябва да е отпочинал и да приема достатъчно количество течности - между 1,5 и 2 литра вода".

Алкохолът може да бъде отрова, когато дозата бъде прескочена. А в жегите, дори и малки количества могат да ни навредят:

"По принцип алкохолът води до разширяване на периферните кръвоносни съдове, създава проблеми с циркулацията и човек може да "прегрее", да изпадне в хипертермични състояния или да получи т. нар. топлинен удар. Има разлика между топлинен и слънчев удар, но резултатите са еднакви - отпадналост, главоболие, световъртеж, сърцебиене, обилно изпотяване, което впоследствие може да изчезне заради обезводняването. Това са тежки усложнения, които могат да вкарат човек в болница". 
 

Най-важно е ако усетим тези симптоми, да търсим лекар, каза специалистът. Той съветва и да не се преяжда. Не бива да се прекалява и със солта, но не бива и тотално да се изключва от менюто. Ако се прекали със солта в топлите дни, дори и здрав човек, може да получи сериозни проблеми. 
ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.