• 20 Апр 2024 |
  •  USD / BGN 1.8359
  •  GBP / BGN 2.2843
  •  CHF / BGN 2.0205
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 10°C

КФН обяви отрицателна доходност за повечето пенсионни фондове

КФН обяви отрицателна доходност за повечето пенсионни фондове

/КРОСС/ Комисията за финансов надзор публикува данни за отрицателна доходност на повечето универсални пенсионни фондове, изчислена по методика, която фондовете официално оспориха пред Европейския орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване (EIOPA).

Според изчисленията на КФН повечето пенсионни дружества, в които отиват парите за втора пенсия на родените след 1959 г., имат отрицателна реална доходност за периода от 1 юли 2004 г. до края на миналата година. В петък КФН оповести резултатите на пенсионните дружества за м.г., като за първи път публикува и реалната доходност на фондовете (без инфлацията), тъй като от тази година това е задължително по закон. Досега се обявяваше само номиналната доходност на парите за втора пенсия.Според резултатите само два фонда от общо седем, за които данните са обявени, имат положителна реална доходност. Това са „ЦКБ - Сила" (8,09% за 10 години) и „Съгласие" (4,77% за 10 години). И в двете акции пряко или косвено има компанията "Химимпорт".Тези две дружества правят и по-рискови инвестиции, показват още данните на КФН за 2014 година. Това се изчислява чрез колебанията в стойността на един пенсионен дял, която се взема за основа за изчисляване на това колко печеливши са инвестициите на парите за втора пенсия. При двете компании тези колебания са най-големи.Отрицателна е реалната доходност на универсалните фондове на останалите дружества - „Доверие" (-0,43%), „ДСК-Родина" (-3у4%), „Алианц България" (-9,8%), „Ай Ен Джи" (-0,21%), „Бъдеще" (-9,52%).
Техните инвестиции обаче се определят като по-малко рискови. Няма данни за реалната доходност на универсалните фондове на компаниите „Топлина" и „Пенсионно-осигурителен институт", тъй като те съществуват от по-малко от 10 години, а този срок се изисква за изчисляване на показателя.

В края на януари зам.-председателят на финансовия надзор Ангел Джалъзов обяви, че от 1 юли 2004 г. до края на миналата година реалната доходност на всички универсални фондове е била -0,16% годишно или -1,7% за целия период. Пенсионните дружества обаче оспорват тези числа. Според тях годишната реална доходност е положителна - +0,482%, а за периода е 5,2 на сто.

Заради разминаването Асоциацията на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване поиска оставката на Джалъзов и сезира европейския надзор, който да каже коя методика е по-точна - на КФН или тази по международните стандарти, която всички други използват. По-късно КФН обяви, че ще работи заедно с фондовете за нова методика за изчисляване на реалната доходност.

Обявените сега резултати повтарят вече изнесените през януари данни, оспорени от пенсионните дружества. При обсъждането на резултатите на пенсионните компании, предизвикано от спорните законови промени, които позволиха прехвърлянето на пари от тях към Националния осигурителен институт, стана ясно, че има съмнения за това дали някои дружества не манипулират чрез инвестиции в свързани дружества данните за един пенсионен дял, за да имат по-висока доходност. При едно от заседанията на парламентарната бюджетна комисия по въпроса беше оповестен сигнал, подписан от директорите на „Доверие", „Алианц България", „ДСК-Родина" и „Ай Ен Джи". Той е подаден в КФН на 24 октомври 2014 година. В него се изказват опасения за пазарни манипулации от страна на други дружества, които водят до това, че стойността на един техен пенсионен дял се увеличава повече от средното за пазара в деня, в който се определя доходността на фондовете. Тенденцията е с обратен знак, когато се смята стойността на един пенсионен дял, която се използва при прехвърлянето на средствата на един осигурен от едно дружество в друго, т.е. колкото по-ниска е тази стойност в определения като база ден, толкова по-малко пари се прехвърлят. Конкретни имена на компании, за които има съмнения, че извършват пазарни манипулации, не бяха посочени в сигнала. Извън четирите дружества, които са го подписали, фондове управляват „Съгласие", „ЦКБ-Сила", „ПОД-Бъдеще", „Топлина" и „Пенсионно-осигурителен институт".

След оповестяването на сигнала шефът на КФН Стоян Мавродиев обяви, че надзорът проверява всички девет компании на пазара за манипулации. Процедурата обаче траела години. Заради проблемите с инвестиции в свързани дружества, които по принцип са забранени, управляващите заявиха, че ще затегнат законовите разпоредби.

Данните, обявени от КФН, показват още, че осигурените в универсалните фондове към края на 2014 г. са над 3,4 милиона души, активите им са за близо 6.64 млн. лв., а инвестициите са основно в държавни дългови книжа и акции и дялове на фирми.Общо активите, управлявани от пенсионните дружества (универсални, професионални и доброволни фондове), са над 8,18 млрд. лв., а осигурените в тях са близо 4,3 милиона души. Приходите на компаниите от такси и удръжки през миналата година са били над 105 млн. лева. Таксите се поемат от средствата на осигурените, а управляващите се канят да ги намалят.

Оповестените от КФН данни вероятно отново ще бъдат оспорени от засегнатите фондове и ще бъдат използвани от лобита и депутати, както стана и през зимата, за да се оправдаят законодателни промени в пенсионния модел в полза на държавното осигуряване.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Анонимен

Частните пенсионни фондове могат само да окрадат парите на пенсионерите, те са създадени единствено с тази цел.

24.04.2015 20:56:53

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.