Хърватия го направи! Отива на финал за пръв път в историята си!
12 Юли 2018 08:23

/КРОСС/ Хърватия е вторият финалист на Мондиал 2018! "Ватрените" победиха Англия с 2:1 след продължения, а автор на скъпоценния гол за тима на Златко Далич стана Марио Манджукич в 109-ата минута. В редовното време двубоят завърши при резултат 1:1. Островитяните откриха с попадение на Трипиър в 5-ата минута, а балканският тим изравни чрез Иван Перишич в 68-ата.

В неделя Хърватия се изправя срещу Франция в спор за световната титла. "Ватрените" никога досега не бяха стигали до финал на мондиал.

Англия пък отново ще играе с Белгия, този път за бронзовите медали.

Първата голова възможност в мача се откри пред англичаните и те се възползваха от нея. В третата минута Деле Али бе фаулиран от Лука Модрич на около 25 метра от хърватската врата. Изпълнението на прекия свободен удар се забави, но две минути по-късно Киърън Трипиър го изпълни перфектно и даде аванс на островитяните.

Така тимът на Гарет Саутгейт вкара деветото си попадение от статично положение на Мондиал 2018.

След първия четвърт час игра "ватрените" притиснаха съперника, а "Трите лъва" заиграха на контраатака. При една от тях Кейн беше изведен и стреля отблизо, но Субашич изби.

В 36-ата минута Лингард задържа добре на границата на наказателното поле и стреля, но покрай вратата.

В края на първата част Ловрен се строполи в пеналта и поиска фаул на Магуайър. Ситуацията бе разгледана с VAR, след което реферът Чакър не промени първоначалното си решение, отхвърляйки претенциите на хърватите.

След почивката тимът на Златко Далич владееше повече топката и стигна до най-чистото си положение в 66-ата минута. Тогава Стоунс не съумя да изчисти добре, а Перишич отправи удар от около 20 метра, Уолкър обаче го блокира.

В 68-ата минута Перишич все пак отбеляза. Крилото на италианския "Интер" се вклини между Трипиър и Уолкър, след което засече с крак за 1:1. Англичаните имаха претенции за опасна игра, които не бяха уважени.

Само четири минути по-късно Перишич уцели дясната греда, възползвайки се от неразбирателство между стъписаните бранители на "Трите лъва".

В крайна сметка в трети пореден елиминационен мач на Хърватия се стигна до продължения.

Англичаните бяха близо до второ попадение в 99-ата минута, когато Трипиър центрира от ъглов удар, а Стоунс стреля с глава, но Върсалко изчисти от голлинията.

В 109-ата минута Хърватия нанесе своя удар. Перишич изведе прекрасно Манджукич, който разстреля Пикфорд - 2:1 за "ватрените".

Англичаните тръгнаха напред, но в 117-ата минута задачата им съвсем се усложни. Голмайсторът Трипиър получи контузия, а Саутгейт бе използвал и четирите си смени. С човек по-малко "трите лъва" не създадоха проблеми на стража Субашич.

Резервата Андрей Крамарич пък пропусна да вкара трети гол и да сложи точка на спора. "Ватрените" все пак опазиха крехката си преднина и в неделя излизат срещу Франция в спор за световната титла.