Мозъкът пази спомените ни на две места
Секция: Наука
24 Юли 2019 08:43
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Мозъкът пази спомените ни на две места

/КРОСС/ Когато отидем на почивка или пък се запознаем с нови хора, мозъкът ни складира новата информация като краткотраен спомен. Десетилетия наред учените смятат, че за да се превърне в дълготраен спомен, информацията се транспортира до друга област в мозъка, отговорна за дълготрайните спомени, предава vesti.bg.

През 2017 г. обаче ученият Сусуми Тонегава от Масачузетския технологичен институт и негов колега отхвърлят това твърдение, откривайки, че краткотрайните и дълготрайните спомени се формират по едно и също време.

*Митът за спомените*

Много от познанията ни за мозъка са придобити вследствие на мозъчни травми: Ако нараняване в дадена област на мозъка води до специфични промени в държанието на пациента, то учените приемат, че именно тази

част от мозъка е отговорна за този вид поведение.През 1953 г. учени правят мозъчна операция на пациент на име Хенри Молисън, за да овладеят епилептичните му пристъпи. За тази цел премахват хипоталамуса му - центърът на вегетативната нервна система на човека.

Когато пациентът се събужда, става ясно, че той не е способен да запаметява нови спомени. Така учените осъзнават, че хипоталасмусът всъщност е отговорен за новите спомени. Молисън се превръща в един от най-изследваните медицински случаи, а пациентът става известен като „Човекът без памет". Прозвището му обаче
не е напълно коректно, тъй като Молисън бил способен да придобива нови умения и си спомнял за неща преди операцията.

Човекът без памет и проучванията след неговия медицински случай показват на учените, че хипоталамусът е важен за краткотрайните спомени, докато други части и структури на мозъка са отговорни за дълготрайните спомени.

Науката днес твърди, че дълготрайните спомени се складират в части от мозъчната кора, отговорни за вниманието и планирането. Доскоро учените смятаха, че спомените първо се формират в хипоталамуса,

след което се прехвърлят в мозъчната кора, превръщайки се в дълготрайни спомени, и изчезват напълно от хипоталамуса. Проучването на невролозите от MIT обаче преобръща тази теория. Чрез специфична техника за проследяване на спомените в мозъците на лабораторни плъхове Тонегава и екипът му провежда редица експерименти.

Към тази техника екипът прилага и оптогенетика, чрез която определени клетки могат да бъдат активирани и деактивирани чрез светлина. Учените разглеждат три вида клетки - в хипоталамуса, в предната част на
мозъчната кора и в амигдалата. За целта те създават стресиращи обстоятелства за тестовите обекти чрез леки електрически шокове. Идеята е да наблюдават дали при повтаряне на обстоятелствата плъховете ще

реагират със страх. Само ден след създаването на стресиращите обстоятелства учените откриват, че спомените, свързани със страха, се складират не само в хипоталамуса, но и в предната част на мозъчната кора. За разлика от спомените в хипоталасмуса, които лесно могат да бъдат възпроизведени, тези в мозъчната кора обаче са „тихи". Учените успяват да ги активират изкуствено, но те не се включват от само себе си както обичайно.

В рамките на две седмици тихите спомени съзряват, превръщайки се в ярки спомени, а тези в хипоталамуса затихват, без да изчезват. Процесите в амигдалата, отговорна за емоциите, не се променят.

Клетките в нея получават спомените и им отговарят по един и същ начин при всеки тест. Означава ли това, че мозъкът ни пази „копие" на спомените ни, ей така - за всеки случай? Ако една част от мозъка ви бъде повредена, то той може да активира друга, за да ви възвърне спомените. Да забравиш нещо се оказва доста по-трудна задача, отколкото сме си мислели.