Цветан Василев източил от КТБ 9,7 млн евро през фирма на подставено лице за кораб фантом
Секция: БЪЛГАРИЯ
11 Септември 2019 15:35
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Цветан Василев източил от КТБ 9,7 млн евро през фирма на подставено лице за кораб фантом

/КРОСС/ Нови разкрития по мегаделото за фалита на КТБ направи основният свидетел Бисер Лазов, който вече втори ден отговаря на въпроси на прокуратурата в спецсъда. Според показанията, които даде днес пред съда фирма на подставено лице на Цветан Василев е източила 9 700 000 евро от КТБ за купуването на кораб фантом.

През юни 2009 г. КТБ отпуснала 9 700 000 евро на фирмата "Емстейд" ЕОД за купуването на кораб. С парите обаче не бил набавен морският плавателен съд, а превъртени през офшорна фирма и върнати за погасяване на задължения на други дружества на Цветан Василев, пише "24 часа".

Управител и собственик на "Емстейд" ЕОД била Мария Илиева, юрист във фирмата на Василев. Дружеството не се занимавало с никаква дейност, нямало и персонал и била поредната куха фирма, създадена с цел отпускане на кредити от банката. Като един такъв кредит бил и този за закупуването на кораб.

/КРОСС/ Схемата за фиктивната покупка била измислена от Александър Пантелеев и Георги Вятков, шефове в КТБ. Те дори били много горди от това, което измислили, обясни Лазов. В интернет видели документи за покупка на кораб и въз основа на тях били изработени такива. Пантелеев и Вятков говорили, че ще направят документи и за морска ипотека. Така на книга парите били дадени за кораб, но в действителност такъв нямало. Милионите били превъртени през офшорна фирма, за да се избегнат данъци.

Преди година и половина с Бисер Лазов се свързал човек, който купил от синдиците на КТБ кредитните задължения на фирмата "Емстейд" ЕОД и бил много горд с това, че се сдобил с кораб. Неговото разочарование обаче било огромно, когато след като проверил в корабната администрация в Малта, където корабът трябвало да бъде записан, разбрал, че всъщност такъв не съществува.

В съдебната зала Бисер Лазов обясни още, че служителите на Цветан Василев, на чиито имена се водели фирми, били притеснени и сред тях съществувало напрежение през периода 2008-2014 г. Той също се тревожел, че формалните собственици в един момент могат да се разпореждат с тези дружества и тяхното имущество. Ето защо били изготвени документи например на фирмата "Дивелт 59", с които формалният собственик прехвърля дружествените дялове на Цветан Василев и този документ стоял в банкера, за да го използва в случай на нужда.

Извън залата Бисер Лазов разкри, че имало и счетоводителка във фирмите на Василев, която обаче му се опълчила и отказала на нейно име да бъде записано дружество. Тя лично обяснила на банкера, че не е съгласна и ако трябва ще напусне, а той приел решението и от това за жената не последвало нищо.