България е пета в ЕС по генериране на боклук
Секция: ИКОНОМИКА
08 Октомври 2019 14:12
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
България е пета в ЕС по генериране на боклук

/КРОСС/ България е на пето място в Европейския съюз по генериране на боклук, сочи статистиката на Евростат.

Последните данни на европейската статистика за генерирания боклук в общността са от 2016 година. Евростат ще представи нов анализ през месец ноември. Към 2016 г. общите отпадъци, генерирани в съюза от всички икономически дейности и домакинства, възлизат на 2 538 милиона тона.

Логично, общото количество на генерираните отпадъци е свързано до определена степен с размера на населението на дадена страна, както и развитието на икономиката ѝ. Според статистиката най-малките държави-членки на общността отчитат най-ниски нива на производство на отпадъци, а по-големите - най-високи. Независимо от това, в България и Румъния се генерират сравнително големи количества боклук в сравнение с развитата икономически и демографски Италия, например.

На глава от населението в ЕС се падат по близо 5 хиляди килограма производство на боклук, докато в България цифрата е близо 17 хиляди килограма на глава от населението, като по този показател се нареждаме на пето място в ЕС. На челно място в класацията се нарежда Финландия с над 22 хиляди килограма боклук на всеки гражданин, което е повече от 4 пъти повече спрямо общата стойност на боклука на глава от населението в ЕС.

Най-малко отпадъци генерира Република Северна Македония, въпреки че не е страна-членка - само по около 688 килограма на човек за една година.

Различните икономически дейности също генерират определени части от общата маса отпадъци, като строителството генерира 36.4% от нея, след него се нарежда боклука от добив на кариери - 25.3%, производство - 10.3%, услугите за преработка на отпадъци и вода - 10%. Отпадъците от домакинствата генерират едва 8.5% от всички в ЕС, а остатъците от други икономически дейности като услуги и добив на енергия допълват общия генериран в ЕС боклук.

Някои от страните-членки на ЕС генерират повече строителни отпадъци спрямо други, които пък докладват боклуци, създадени от добив на инертни материали. Почти две трети - или 64%, от общите отпадъци на страните-членки на съюза през 2016 г. са основно минерални отпадъци - тоест, от добив на материали.

Традиционно страните, които генерират повече отпадък, имат по-висок дял на дейности, свързани с добив на материали от кариери. Такива страни са България, Швеция, Румъния и Финландия; както е Люксембург (строителство и разрушаване), и Лихтенщайн, която доскоро е генерирала над 91% от отпадъците си заради строителни или друг вид свързани със строителство дейности.

Като се изключат строителните отпадъци от общата маса, през 2016 г. са произведени 905 милиона тона отпадъци в целия Европейски съюз. По този показател най-малко боклук са генерирали Кипър и Хърватия (0.8 тона на жител), а най-много Естония (9.0 тона на човек). В Естония, обаче, най-голям дял от боклука заемат нефтените шисти (остатъчен продукт от кариери).

Общо 100 милиона тона са опасните отпадъци, които са генерирани през годината от всички страни в съюза. Статистиката на Евростат отчита, че през 2016 г. са произведени почти 5% почете опасни отпадъци спрямо 2010 г.

И в този дял на класацията България е на челно място, като е произвела почти 40% от общия дял опасни отпадъци. Следва я Сърбия с 35.2% поради интензивната дейност в добива на материали, следва я Черна гора с 19.4%, и Норвегия с 14.6%.

През 2016 г. в страните от ЕС са обработени около 2 312 милиона тона отпадъци, без да се имат предвид внесените или изнесени от съюза боклуци.

ЕС унищожава отпадъците по два начина - обезврежда и оползотворява. Така например, количеството оползотворени (рециклирани) отпадъци, включително и тези, изгаряни с оползотворяване на енергията, нараства с 24.7% от 960 милиона тона през 2014 г. до 1 198 милиона тона през 2016 г., като в резултат на това делът на такова оползотворяване в общото третиране на отпадъците нарасна от 45,4% през 2004 г. на 53,6% до 2016 г.

През 2016 г. повече от половината - над 53% от отпадъците, са били обработени при рециклиране. Останалите 47% са или изгорени без използване на енергия, или са депонирани.

Съществуват и значителни разлики между държавите от ЕС по отношение на това как се справят с боклука си. Така например, някои държави имат много висок процент на рециклиране - например Италия и Белгия, други - като България, Гърция, Румъния, Финландия и Швеция са предпочели да депониран боклуците си.

Общо 76,8 милиона тона опасни отпадъци са били третирани за периода, като повече от половината от тях са третирани само в три държави-членки на ЕС - Германия (28%), България (17,2%) и Естония (12,5%).

33,9% от тези третирани опасни отпадъци са депонирани - в това число в или върху сушата, или чрез обработка на земята, както и чрез изпускане във води, сочи още статистиката на Евростат. /БГНЕС