Пловдивски математици донесоха 5 медала от Световната олимпиада в Китай
Секция: ЛЮБОПИТНО
02 Декември 2018 12:03
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Пловдивски математици донесоха 5 медала от Световната олимпиада в Китай

/КРОСС/ Пловдивски ученици преодоляха успешно три кръга на олимпиадата по математика в Пекин и се завърнаха с три сребърни и два бронзови медала. 12 деца от математическите паралелки на СУ „Патриарх Евтимий" взеха участие в престижната надпревара, водени от преподавателя Валя Георгиева, съобщава u4avplovdiv.com. Учениците от пети, шести и седми клас водили няколкомесечна подготовка извън задължителните учебни часове, ходили и на лагер-школа, за да тренират.

„Решавахме задачи от предишни състезания, разработвахме теми, защото това е състезание от изключително висок ранг", обясни за "Уча в Пловдив" Георгиева. Миналата година водените от нея седмокласници също донесоха олимпийски медали и така спечелиха квоти за тазгодишната надпревара. В състезанието, освен България, са участвали още 15 държави - Китай, Филипини, Австралия, България, Малайзия, Южна Корея, Индонезия, Тайланд, Виетнам, Бруней, Египет, Испания, Иран, Монголия, САЩ.

Сребърни медали спечелили седмокласниците Йоана Илчева и Любен Мишев, както и петокласникът Адриан Мишев. Бронзови медали донесли шестокласниците Милан Миланов и Ивайло Къртев. Медалистите получават и квота за участие за математическа олимпиада в Пекин догодина.

Състезанието се е провело в три кръга в рамките на една седмица. Учениците получавали условията на английски език. Индивидуалният кръг включвал три рунда, при които участниците трябвало да решат съответно 8, 4 и 2 задачи за 10 минути. Вторият кръг се провел под формата на щафета с участието на шестима състезатели, разделени в три отбора. От отговора на задачата на първия състезател зависело дали вторият ще постигне верния отговор на финала. Отборният трети етап от олимпиадата изисквал решаването на 20 задачи за 40 минути.