Калоян Паргов: Сергей Антонов показа как трябва да пазим името на България неопетнено
Секция: ПОЛИТИКА
11 Февруари 2019 18:18
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Калоян Паргов: Сергей Антонов показа как трябва да пазим името на България неопетнено

/КРОСС/ Сергей Антонов показа как трябва да пазим името на България неопетнено. Това коментира председателят на БСП - София и на групата на социалистите в СОС Калоян Паргов след днешното заседание на Комисията по образование, култура, наука и културно многообразие, по време на което беше гласуван Доклад относно поставяне на паметна плоча на Сергей Антонов пред Терминал 1 на Аерогара "София".

"За сегашните и бъдещи поколения е важно тази морена да напомня за проявения стоицизъм от Сергей Антонов, коментира Калоян Паргов. - Трябва да помним какво се случи през онези 4 години през 80-те на миналия век, когато българинът беше обвинен, а по-късно оправдан за покушението срещу папа Йоан Павел II. Не трябва да забравяме значението на "процеса на века", който имаше световни измерения в разгара на Студената война. И най-вече трябва да помним заслугата на Сергей Антонов, който не допусна опетняване на името на България, въпреки огромния натиск, оказван му в затвора, за да признае вина. Той безспорно заслужава да има паметна плоча, както и улица да носи неговото име. Затова заедно с общинския съветник Мита Георгиева внесохме този доклад, който се надявам да бъде приет единодушно в четвърък на сесията на СОС. Той ще увенчае с успех над тригодишните усилия на членовете на Инициативния комитет".

Идеята за поставянето на паметна плоча на обвинения, а след това оправдан за покушението срещу папа Йоан Павел II служител на БГА "Балкан" е на Инициативен комитет "Памет за Сергей Антонов". В него членуват български общественици, културни дейци, професори, военни и дипломати, сред които са външните министри Виктор Вълков и Любен Гоцев, Горан Симеонов, председател на Асоциацията на разузнавачите, покойният професор Божидар Димитров, Вежди Рашидов, двукратният олимпийски шампион по борба Боян Радев, ген. Стоян Топалов, почетен председател на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва и други. Подкрепа за поставянето на паметник на Сергей Антонов има и от италианският му защитник Джузепе Консоло. Средствата за изработването и поставянето на паметната плоча ще бъдат изцяло за сметка на Инициативния комитет "Памет за Сергей Антонов".

Както е известно, служителят в представителството на БГА "Балкан" в Рим е арестуван на 25-и ноември 1982 г. и е обвинен, че по поръчение на българската държава и чрез турския гражданин Мехмед Али Агджа на 13-и май 1982 г. е организирал атентата срещу папа Йоан Павел II. В продължилия близо 4 години "процес на века" роденият на 11-и юли 1948-а в София Сергей Антонов е централна фигура. Осъден несправедливо в скалъпен съдебен процес той лежи в италианския затвор "Ребибия" 1223 дни. Там българинът е подложен на огромен натиск да признае престъпление, което не е извършил. На 28-и март 1986 г. италианският съд оправдава Сергей Антонов "поради липса на достатъчно доказателства". Представителите на Инициативен комитет "Памет за Сергей Антонов" са категорични, че той проявява истинско геройство, тъй като евентуално негово признание за съпричастност на страната ни и нейните органи за сигурност в атентата срещу папа Йоан Павел II щеше дълги години да тежи като прокоба над България.