САЩ призовават Унгария да не подкрепя "Турски поток"
Секция: СВЯТ
12 Февруари 2019 08:00
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
САЩ призовават Унгария да не подкрепя "Турски поток"

/КРОСС/ САЩ призоават Унгария да не подкрепя удължаването на газопровода "Турски поток" до Централна Европа, защото смята този проекта за политически и за средство за разпространяване на руското влияние в района. Будапеща, от своя страна, обвинява Западна Европа в лицемерие в енергийните отношения с Русия и призовава Вашингтон да помогне в разнообразяването на източниците като убеди компанията ExxonMobil да започне добив на газ срещу румънския бряг на Черно море.

Без унгарското участие европейската част на "Турски поток" би се превърнала просто в газопровод за снабдяване на Сърбия и би изисквал милиарди евро инвестиции. България също планира до няколко седмици да обяви началото на строителство на своя участък.

Държавният секретар Майкъл Помпео бе вчера на посещение в Унгария, която получава повечето от вносния газ от Русия, и темата бе обявена в списъка от обсъждани въпроси още в края на миналата година във Вашингтон.

Преди два месеца помощник държавния секретар по енергийните въпроси Франсис Фанън заяви, че "Турски поток" носи нова зависимост, а не сигурност, в Европа. "Това не са търговски проекти, а политически инструменти", каза той, имайки предвид и "Северен поток 2". "Руските енергийни компании са продължение на държавата и руската държава използва енергетиката за изнудване с политически цели."

Той напомни, че позицията да се работи срещу удължаването на "Турски поток" е официално декларирана след срещата на Помпео с украинския му колега Павло Климкин и цитира думите на държавния секретар "Ние не искаме европейските ни приятели да станат плячка на този вид политически и икономически манипулации, които Русия опитва в Украйна, откакто страната се отърва от съветските окови".

В същото време Сърбия обяви, че в края на март или началото на април започва строителството на газопровод, който да е продължение на "Турски поток" от българската до унгарската граница. Според генералния директор на "Сърбиягаз" Душан Баятович то трябва да приключи до 15 декември. След посещението през януари на руския президент Владимир Путин в Белград "Газпром", която контролира над 50% от "Сърбиягаз", обяви инвестиции от близо 1 млрд. евро за проекта.

"Северен поток 2" и "Турски поток" се довършват в последните месеци от 10-годишното споразумение между Москва и Киев за пренос на газ през Украйна. Преговорите за нов договор вървят трудно, включително заради рязко влошените отношения заради анексирането на Крим и руската намеса в Източна Украйна. Първата двустранна среща с посредничеството на ЕС през януари завърши без резултат, а следващата е през май.