• 25 Апр 2024 |
  •  USD / BGN 1.8245
  •  GBP / BGN 2.2829
  •  CHF / BGN 1.9974
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 8°C

Лекари милионери в най-бедната и болна страна

Лекари милионери в най-бедната и болна страна
Конкуренти на олигарсите са начело на водещите болници

 

/КРОСС/  Задължиха да подадат декларация работещите със Здравната каса и се оказа, че капитализмът се отразява добре на управленската върхушка в здравеопазването.

Зле финансираната здравна система, в която вечно не достигат пари, може и се оказва източник на доста високи доходи за определена група лекари, мениджъри на големи и не толкова големи болници. Това показват публикуваните в началото на изминалата седмица декларации на лицата, заемащи висши държавни длъжности, за имуществото им през 2017 г., сред които за първа година попадат и директорите на лечебни заведения, които се финансират от здравната каса и държавния бюджет.

ГОЛАТА ИСТИНА

Данните от декларациите затвърждават общоизвестния факт, че сегашното състояние на финансиране и функциониране на системата позволява на определени хора да изкарват стотици хиляди и дори милиони левове доход за разлика от средно статистическия лекар и медицински персонал.

Проф. Генчо Начев е най-богатият болничен директор у нас, показват справките. Шефът на столичната „Св. Екатерина" изпъква с 15 апартамента и къщи, 514 декара гора и три коли, като едната от тях е „Порше". Кардиохирургът е декларирал налични 70 000 лева, а на влог държи 4 млн. лева, 350 000 евро и 567 000 долара.
Отделно проф. Начев притежава дялове от дружества, вложил е над 1 млн. лева в инвестиционни фондове и има акции в три поликлиники в Унгария, Полша и Хърватия.

Директорите на болници декларираха публично имоти и пари според новия закон за КПКОНПИ. Много от тях - общо 69, пропуснаха да го направят и ще бъдат санкционирани. От декларациите на останалите обаче се видя, че това освен престижна е и доста доходоносна работа.

Финансови проблеми няма и новият управител на НЗОК д-р Дечо Дечев, чиято декларация пред Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) за миналата година е в качеството му на шеф на УМБАЛ „Св. Иван Рилски".
Д-р Дечев има депозити у нас и в чужбина от 237 000 лева и 260 000 евро, кара „Рено Каптюр" и има мезонет в Гърция. Шефът на здравната каса си е купил през 2017 г. магазин в София, притежава още два апартамента и къща с двор в столицата, както и три къщи в селата Рибарица, Чехларе и Негушево.

Имотно-обезпечен е и директорът на УМБАЛ-Бургас д-р Бойко Миразчийски. Той е декларирал, че притежава 27 имота, повечето от тях придобити през 2015 и 2016 г. Три от тях са апартаменти в Бургас, има и три апартамента в Свети Влас, както и шест -в Сандански. Д-р Миразчийски има и 26 ниви, четири джипа, участва в дружества и фирми и влага в инвестиционни и пенсионни фондове. Иначе на депозит държи 54 000 лева, а наличните му средства са близо 50 000 лева.

Д-р Валентин Игнатов, който е директор на варненската „Св. Марина", има 5 апартамента във Варна, 4 коли, вложения в инвестиционни фондове за 53 000 лева и депозити от 295 000 лева и 57 000 евро.
Шефът на „Майчин дом" доц. Иван Костов също не е беден. Той може да се похвали с апартамент в София, вила във Владая, налични 102 000 лева,
влог от 463 000 евро, но и заем от 220 000 лева.

На този фон директорът на Правителствена болница проф. Любомир Спасов има скромен влог от 140 000 лева и заем от 650 000 лева. Сред не особено богатите е и шефът на Александровска болница доц. Костадин Ангелов, който е декларирал налични едва 28 200 лева, влог от 7654 лева, две коли, един апартамент в столицата с гараж, парцел и складово помещение.

Директорът на столичната „Св. Анна" д-р Славчо Близнаков има по един апартамент в София и Дупница, три стари коли и депозит от 262 671 лева. Колегата му проф. Карен Джамбазов, който ръководи най-голямата болница у нас - пловдивската „Св. Георги", пък има налични 20 000 лева и влог от 31 733 лева.

Проф. Джамбазов обаче е вложил и 126 000 лева в инвестиционни фондове и връща заем на сина си от 160 000 лева. Директорът на „Св. Георги" притежава апартамент и парцел в Пловдив и кара чужд „Мерцедес".

Шефът на „Пирогов" проф. Асен Балтов може да се похвали с апартаменти в София и Арапя и налични 40 000 лева. Освен това Балтов е депозирал 21 000 лева и 78 450 евро, а в инвестиционни фондове има 33 000 лева. Директорът на спешната болница обаче има и един ипотечен и два потребителски кредита, както и лизинг за кола и 5 кредитни карти.

Шефът на Националното сдружение на частните болници д-р Николай Болтаджиев и собственик на столичната „Св. Богородица" разполага с налични 150 000 лева и 190 000 евро, има и депозит от 203 000 лева и 600 евро.

Валентина Мазнейкова, управител на МБАЛ „Св. София", притежава заедно със съпруга си Христо Мазнейков 4 апартамента в София, къща в Драгалевци и в с. Емона, Несебър. В депозитни сметки семейство Мазнейкови има близо 400 000 лева, също и вземания от заеми за над 2,5 млн. лева.

Управителят на столичната онкологична болница „Сердика" Методи Янков притежава единствено 160 000 лева в кеш от заплата - според декларацията му той няма нито апартамент, нито кола, нито влогове.

Любопитна подробност е, че освен шефовете на
големи болници благосъстояние демонстират и шефовете на някои по-малки провинциални лечебни заведения. Директорът на болницата в Гълъбово Гошо Грозев например има 260 000 лева по влогове в банки и четири апартамента в Стара Загора.

Голям брой шефове на болници - близо 70, обаче не са подали имотните си декларации в срок, а други изобщо липсват и сред подалите, и сред неподалите декларации. Такъв е случаят с доскорошния шеф на пловдивската „Пълмед" и настоящ председател на Лекарския съюз д-р Иван Маджаров.

 

***
УМРЯ ВСЯКА НАДЕЖДА!
Няма надежда, щом шефовете на болници са милионери.
Шефове на държавни болници - милионери по официални декларации.
А това е върхът на айсберга, кой знае какво има недекларирано или на имена на близки хора, сметки в чужбина. И 69 шефове не са подали декларации...

И шефът на здравната каса милионер, от времето, докато е бил шеф на държавна болница.

А България остана без медицински сестри, в държавни болници им дават по 600-700 лв заплата. Някой говореше за корупция? Ако обществото, медии и политици премълчат този скандал, надежда всяка тука оставете.

 

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Анонимен

Отдавна се знае ,че тези ,които са захапали кокала няма да го пуснат.Те си назначават техни хора и в бордове ина други длъжности в болниците и се облагодетастват най-безпрепятсвено.Никъде го няма по-света да работиш в държавно но и в частно здравно заведение.Или само частно или само държавно.Частните болници да не сключват договоари с НЗОК. Затова младите лекари и сестри бягат в чужбина.Тези ,които са се докопали до кокала не допускат други.Това е безобразие и безочие.Добрите лекари трябва да получат добри възнаграждения, но да има такива разлики в медицинското съсловие не е нормално.

14.08.2018 13:39:56

Анонимен

Още по-важно е болниците да престанат да ги водят за търговски дружества, а да ги прехвърлят по Закона за лечебните заведения!!! Здравето не е стока, а неотложно право!!!

13.08.2018 18:53:58

Анонимен

Най - важното е да де премахнат бордовете на управление на болниците и софийската лапачка в тях. Тея пари те ги правят от "участие" в няколко борда, където дори и не стъпват....

13.08.2018 15:54:37

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.