• 19 Апр 2024 |
  •  USD / BGN 1.8315
  •  GBP / BGN 2.2841
  •  CHF / BGN 2.0155
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 5°C

Тайната на непробиваемите пароли: три случайни, но запомнящи се думи

Тайната на непробиваемите пароли: три случайни, но запомнящи се думи

/КРОСС/ Милиони хора използват лесно разбираеми пароли за защита на информация в интернет, установи британско проучване. Анализът е направен от Националния център за киберсигурност в Обединеното кралство (NCSC). Според него 123456 е най-широко използваната парола при разбити банкови сметки.

Проучването помогна да се открият пропуските в киберзнанията, които могат да поставят хората в опасност от експлоатация и кражби.

Как да си направим непробиваема парола?

Според NCSC хората трябва да подредят три случайни, но запомнящи се думи, за да имат силна парола.

За първото си киберпроучване Центърът анализира публични бази данни за нарушени сметки и електронни адреси, за да види кои думи, фрази и цифри са най-често използвани от потребителите в интернет.
Начело на списъка е 123456, който се явява парола в повече от 23 милиона случая. Вторият най-популярен низ, 123456789, не е труден за разбиване, а в челната петица се нареждат пароли като "password" и 1111111. Най-често използваното име в паролите е Ашли, следвано от Майкъл, Даниел, Джесика и Чарли.
Сред футболните отбори от висшата английска лига, използвани като пароли, които могат да се отгатнат лесно, Ливърпул са "шампиони", следвани от Челси.

"Хората, които използват добре познати думи или имена за парола, поставят себе си в риск да бъдат хакнати", каза д-р Иън Леви, технически директор на Националния център за киберсигурност в Обединеното кралство. "Никой не трябва да защитава ценни данни с нещо, което може да се предположи, като първото им име, любимият им футболен отбор или любима група", каза той.

Проучването установи, че 42% от хората очакват да загубят пари в онлайн измама и само 15% заявяват, че знаят достатъчно, за да се защитят онлайн, съобщи Би Би Си. Изследователите съобщават, че по-малко от половината от запитаните потребители на онлайн услуги са използвали уникална, труднодостъпна парола за основния си имейл акаунт. Експертът по сигурността Трой Хънт, който поддържа база данни с информация за хакнати акаунти, признава, че изборът на добра парола е "най-големият контрол", който хората могат да упражнят за онлайн сигурността си. "Позволявайки на хората да знаят кои пароли са широко използвани, трябва да накараме потребителите да вземат по-добри решения", категоричен е той.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.