• 24 Апр 2024 |
  •  USD / BGN 1.8323
  •  GBP / BGN 2.2729
  •  CHF / BGN 2.0113
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 10°C

Das Erste: За руснаците падането на Берлинската стена се превърна от триумф на «свободата» в унижение

Das Erste: За руснаците падането на Берлинската стена се превърна от триумф на «свободата» в унижение

/КРОСС/ Отначало руснаците се зарадваха на обединението на Германия, но когато усетиха последствията от това събитие, дойде „отрезвяването", съобщава Das Erste. За гражданите на Русия Берлинската стена се превърна в символ на Студената война и силата, а падането й - свидетелство за поражението на Съветите, обяснява немският телевизионен канал.
За немците падането на Берлинската стена беше много значимо и радостно събитие, съобщава Das Erste. Останките от това съоръжение в столицата на Германия станаха "паметник на свободата". В Русия малко хора помнят събитията от онова време. През годините на перестройката хората бяха предимно заети с ежедневните си нужди, обяснява немският телевизионен канал. Отначало руснаците се радваха на обединението на Германия. Но когато усетиха последствията от това събитие, дойде „отрезвяването". Все повече съветски републики започнаха да изискват независимост от Москва. Поради промените в системата, много от тях имат проблеми. Много руснаци възприеха краха на Съветския съюз не като "триумф на демокрацията", а като унижение. За мнозина Берлинската стена не беше просто граница, а символ на Студената война, както и на сила. В съзнанието на хората тя беше „бастион" за защита от САЩ и НАТО. Падането й беше за мнозина доказателство, че Съветите са загубили Студената война. За разлика от немците, руснаците имат негативно отношение към онези политици, заради които всичко се случи. Ако малко хора помнят Хелмут Кол, тъй като той не беше много харизматична фигура, то първият и последен президент на СССР Михаил Горбачов се помни много добре и не се харесва. Работата е там, че неговите външнополитически заслуги, които толкова са ценени от гражданите на Западна Германия, не вълнуваха руснаците толкова, колкото вътрешните му политически провали. В руските учебници по история се казва, че „Горбачов не е предложил нито една положителна идея за целия срок на неговото управление", отбелязва Das Erste. В същото време съвременната младеж в Русия е развила романтични представи за социализма.

Снимка и текст: pogled.info

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.