• 19 Апр 2024 |
  •  USD / BGN 1.8315
  •  GBP / BGN 2.2841
  •  CHF / BGN 2.0155
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 5°C

Ганев, "Тренд": Битката за София на изборите ще бъде показателна за цялата страна

Ганев, "Тренд": Битката за София на изборите ще бъде показателна за цялата страна

/КРОСС/ "Изборите в София се очертават като символна, важна и тежка битка. Тази битка ще има национален заряд. Това е основното върху, което ще обръщаме внимание в рамките на следващите няколко месеца." Това заявява в интервю пред Dir.bg политологът от "Тренд" Димитър Ганев. Той обобщи изминалия парламентарен сезон, като изтъкна три основни пункта - Европейските избори, ГЕРБ без Цветанов и разпада на т.нар. малка коалиция. Сподели и мнението си относно орязаните субсидии, сделката за F-16, пробива в НАП, проблема с африканската чума по свинете (АЧС) и как те ще повлияят на обществената подкрепа за управляващите.

"От една страна, ГЕРБ постигна голям успех през 2015 година, а в същото време тогава БСП катастрофира, което доведе до това, че ГЕРБ взеха, ако не се лъжа, 20 или 21 кметове на областни градове, докато БСП не успя да спечели нито един. Какво означава това? При евентуален пробив на един, два или три областни града, БСП може да интерпретира това като отлепване от дъното. Въпросът е обаче, ако иска да интерпретира тези местни избори не като отлепване от дъното, ами като някакъв вид победа над ГЕРБ, то това може да бъде само някаква символна победа, а тя може да дойде от София.

В този смисъл ключово важни за тези избори ще са изборите в София, ако г-жа Мая Манолова се кандидатира като независим кандидат и получи подкрепата на БСП. Защото изборите в София се очертават като символна, важна и тежка битка. Забележете, че тя ще прикове внимание, защото и г-н Сидеров, и г-н Марешки, също обявиха, че се кандидатират за кмет на София. Така че битката за София има и някакъв тип национален заряд. Който спечели София, той ще може да се обяви за победител."

"Това, което характеризира най-ясно този политически сезон, без съмнение са изборите за Европейски парламент. Слагам ги тях в центъра и фокуса, защото до Европейските избори партиите бяха до голяма степен вперили политическите погледи именно към тях и техните действия бяха продиктувани от това как ще се представят. А събитията след това пък бяха до голяма степен функция на резултата от изборите.

Още две събития ми се виждат изключително важни. Скандалът с апартаментите постави ГЕРБ в различна ситуация - без Цветан Цветанов. Тепърва ще наблюдаваме какви последствия ще има тази оставка. Другото важно политическо събитие, то се случи буквално в самия политически край на сезона, е фактическият разпад на коалицията Обединени патриоти, което не беше изненада", заявява политологът.

Той обаче смята, че разпадът в малката коалиция не застрашава голямата. Ганев посочва два възможни варианта - или подписване на отделни коалиционни споразумения с ГЕРБ, или подмяна на "Воля" с "Атака", ако партията на Волен Сидеров тръгне по опозиционен път.

Третият вариант - "Воля" и "Атака" да оттеглят подкрепата си от управляващите, е най-малко вероятен, посочва Ганев.

По отношение на хакерската атака срещу НАП той смята, че това е безспорно голям скандал, но няма да повлияе на електоралните нагласи. Според политолога заразата с африканска чума по свинете показва без всякакво съмнение, че има защо да се обвинява БАБХ и тяхната работа, защото за тази чума се знаеше отпреди повече от една година. Мерките, които бяха взети, по всичко личи, че не са дали своя резултат и сега рискът да загубим цялото си свиневъдство, да зачеркнем този сектор поне за 5-6 години, е голям. А загубите могат да се изчисляват в милиарди левове, казва Ганев.

По повод дебатите за закупуването на изтребителите F-16 политологът казва: "Следя този дебат с интерес и тази сделка въобще. Не съм експерт по самолети, но има две неща, които ми се струват абсолютно очевидни и според мен това са двата фундамента върху които трябва да стъпим. Първо България има нужда от модернизация на военната си техника, в това число и от самолети, тъй като в скоро време няма да можем да пазим въздушното пространство, доколкото разбирам. И това налагаше тази модернизация.

Второ - трябва да сме напълно наясно, че ако има някакви заплахи за нас, според стратегическите ни документи те идват от Русия, макар за мен да не е така, така и от Турция в някакъв смисъл, макар и член на НАТО. Виждаме между Турция и Гърция какво се случва. Ако приемем, че това са нашите потенциални проблемни страни, с 8 самолета или с 16 ние абсолютно нищо не можем да направим спрямо тях. Т.е. не мога да си обясня защо се води толкова оспорван дебат дали тези или онези самолети са по-добри. Това, което прави в момента българското правителство, е единствено и само да сключи политическа сделка. Ние купуваме самолети от САЩ, защото те са гарант за нашата национална сигурност, тъй като те са най-влиятелният субект в рамките на НАТО. В този смисъл дебат дали имат оборудване, дали могат да излитат, дали могат да кацат, за мен е абсолютно безсмислен. Очевидно това е политическа сделка и тук за никакви технически критерии не става въпрос. Ние купуваме благоразположението на САЩ".

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.