• 28 Март 2024 |
  •  USD / BGN 1.8091
  •  GBP / BGN 2.2873
  •  CHF / BGN 2.0027
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 15°C

„Спейс Екс“ отложи изстрелването на 60 сателита

„Спейс Екс“ отложи изстрелването на 60 сателита

/КРОСС/ Американската компания "Спейс Екс" отложи изстрелването на ракета "Фалкон 9" с 60 спътника "Старлинк" за следващата седмица, съобщиха световните информационни агенции.
Причината е обновяване на софтуера и нова проверка на всички системи.

Проектът "Старлинк" ще поддържа глобална интернет мрежа. Един ден той може да включва 12 000 спътника. Изстрелването на ракетата Фалкон 9 от Кейп Канаверал трябваше да е първата от потенциално хилядите в проекта за широколентов достъп до интернет по целия свят."Стоим долу, за да актуализираме софтуера на сателiтите и да проверим всичко още веднъж", пише в профила на "Спейс Екс" в Twitter. "Винаги искаме да направим всичко възможно на Земята, за да максимизираме успеха на мисията, ще имаме нова възможност за излитане след една седмица", пoсочват още от компанията.

Фирмата на милиардера Илон Мъск, която е водеща в космическата надпревара, когато става дума за изстрелване на ракети, сега се опитва да вземе част от бъдещия космически интернет пазар.

Изстрелването ще направи "Спейс Екс" един от пионерите в тази сфера, заедно със съперника им OneWeb и много преди проекта на Амазон - Kuiper. Мъск се надява да вземе от 3% до 5% от този бъдещ световен пазар. Това стана ясно него самия по време на пресконференция в сряда.
При тези цифри компанията му може да прави по 30 млрд. на година, което е 10 пъти повече от парите, които сега печелят с изстрелването на ракети, добавя Мъск. Целта му е по този начин да финансира създаването на нови ракети и космически кораби и да реализира мечтата си за колонизирането на Марс.

Всеки спътник от "Старлинк" тежи едва 227 кг и е произведен в Редмънд, близо до Сиатъл. Спътниците ще са на ниска околоземна орбита на височина 550 км, т.е. над Международната космическа станция, която е на височина около 400 км, но под повечето други спътници в околоземна орбита, по-специално онези в геостационарна орбита на височина 36 000 км.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.