• 29 Март 2024 |
  •  USD / BGN 1.8091
  •  GBP / BGN 2.2873
  •  CHF / BGN 2.0027
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 20°C

Около Еверест никне трева и разтревожи учените

Около Еверест никне трева и разтревожи учените
Все още не е ясно какви ще са последствията - дали ще има затоплящ или охлаждащ ефект

/КРОСС/ Треви и храсти никнат около връх Еверест в Хималаите, едно от местата в света, където температурите се покачват драстично вследствие на глобалното затопляне. Учените все още не са наясно как това ще повлияе на екосистемата – но според някои специалисти то може да доведе до повишаване на наводненията в Хиндукуш. Планинската верига се простира на 4,2 млн. кв. км, захранва десетте най-големи речни системи в Азия и снабдява 1,4 млрд. души с вода, отбелязва „Гардиън“.

Чрез сателитни данни учените се опитват да установят доколко са се разширили междинните зони с растителност. Експерти от Ексетърския университет във Великобритания сравняват сателитни кадри от НАСА от 1993-а и 2018 г. и измерват, че растителността покрива планината от 4150 до 6000 метра надморска височина. От началото на века насам топенето на хималайските ледници се е ускорило два пъти, а една четвърт от леда се е стопил в последните 40 години. Изследователите намират връзка между топенето на ледовете и увеличаването на растителността.

„Има редица проучвания на топенето на ледовете в Хималайския регион, едно изследване например показа, че скоростта на топене се е увеличила двойно между 2000 и 2016 г. – казва доктор Карън Андерсън от Института по околна среда и устойчивост в Ексетърския университет. – Важно е да наблюдаваме топенето на ледовете в планинските системи, но още по-важно е, че екосистемите с растителност днес покриват много по-голяма площ от вечните ледове и снегове – а ние знаем много малко за тях и за това как влияят на водоснабдяването.

Все още не е доказано как точно растителността влияе на водоснабдяването. Изследвания в Арктика все пак са установили, че растенията имат „затоплящ ефект“ върху заобикалящата ги среда, тъй като поемат повече светлина и вдигат градусите на почвата.

Това може би е лоша новина за Хималаите. В тези зони между горите и снега се задържа сезонният сняг и ако е по-топло, тогава и снеговете ще се топят по-бързо и ще се повиши рискът от наводнения“, обяснява Андерсън.

Твърдението не е категорично доказано – в Тибет например, където е проведено подобно проучване, водата в растенията, която се изпарява през листата им, всъщност има „охлаждащ ефект“.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Анонимен

Изоставените тела на загиналите алпинисти наторяват хималайските чукари.

11.01.2020 16:30:39

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.