• 23 Апр 2024 |
  •  USD / BGN 1.8323
  •  GBP / BGN 2.2729
  •  CHF / BGN 2.0113
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 13°C

Учени в Ухан: Вирусът не идва от змия, а от прилепи

Учени в Ухан: Вирусът не идва от змия, а от прилепи

/КРОСС/ Учени в китайския град Ухан, които изследват произхода на новия коронавирус, са категорични, че произходът му не може да бъде свързван със змия, предава ТАСС.

Според някои предположения, вирусът е мутирал в тялото на змия, която е била предлагана на пазара в Ухан, а оттам е попаднал в тялото на човек.

Според учените, които изследват заразата, коронавирусът най-вероятно е прескочил у човека от прилеп.

Коронавирусът, който причинява китайската вирусна пневмония, в 96% е подобен на вируса на SARS, предаван от прилепи. Заразата взе стотици жертви преди повече от 17 години в Китай.

До извода за прилепите са стигнали експертите от института по вирусология на Ухан, които публикуваха своето научно откритие в BioRxiv.

Преди дни други учени оповестиха свое откритие, според което змиите китайски крайт и китайска кобра може да са оригиналният източник на новооткрития коронавирус. Изследването им дори беше цитирано от Си Ен Ен.

Крайтът (Bungarus multicinctus), известен още като тайвански крайт или китайски крайт, е силно отровен вид змия, срещана в голяма част от централен и южен Китай и Югоизточна Азия. Името коронавирус идва от неговата форма, която наподобява корона или слънчев ореол, когато се изобразява с помощта на електронен микроскоп.

Предишната теория за вируса и змията като носител на заразата беше разкритикувано от вирусолози от цял ​​свят, цитирани от списание Nature.

Според откритие на американски висусолози, обаче, змиите изобщо не могат да понесат 2019-nCoV, и краят им бързо би бил летален.

Съответно, бозайникът е най-вероятният преносител на вируса, смята Цуи Джи – изследовател на новия коронавирус в Ухан. През 2017 г. той изследва вируси, свързани с патогена на SARS, които бяха предавани от прилепи в пещера в китайската провинция Юнан.

Джи отбелязва, че както вирусът на SARS, така и причинителят на китайската вирусна пневмония принадлежат към една подгрупа – бетакоронавируси. Проучвания през 2002-2003 г. показват, че огнището на SARS е свързано само с бозайници. „Със сигурност 2019-nCoV се носи от бозайници“, заключава Джи.

Епидемията от неизвестна вирусна пневмония започна в китайския град Ухан на 12 декември 2019 г. До 7 януари китайските учени откриха, че болестта причинява нов вид коронавирус – 2019-nCoV.

До момента е известно, че 41 души са починали от заразата.

За да предотвратят други случаи на заболяване, учените се опитват да установят как точно вирусът е попаднал в човешкото тяло.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.