• 20 Апр 2024 |
  •  USD / BGN 1.8359
  •  GBP / BGN 2.2843
  •  CHF / BGN 2.0205
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 14°C

Може ли маската да спре вирусите?

Може ли маската да спре вирусите?

/КРОСС/ Използването на хирургични маски за предпазване от инфекция е популярно в много страни по света, най-вече в Китай по време на сегашната епидемия от коронавирус, където те също се носят за защита от мръсния въздух.

Вирусолозите, обаче, са скептично настроени към тяхната ефективност срещу вирусите, пренасяни по въздуха.

Все пак има някои доказателства, които предполагат, че маските могат да помогнат за предотвратяване на предаването на вирусите по въздушно-капков път.
Хирургическите маски бяха въведени за първи път в болниците в края на 18-ти век, но навлязоха широко в употреба след избухването на испанския грип през 1919 г., който уби над 50 милиона души.

Д-р Дейвид Карингтън, от университета в Сейнт Джордж в Лондон каза пред Би Би Си, че "обикновените хирургически маски не са ефективна защита срещу вируси или бактерии, пренасяни във въздуха", така че повечето вируси се предават, защото маските нямат въздушен филтър и оставят очите изложени.

Но те биха могли да помогнат за понижаване на риска от заразяване с вирус чрез „пръскането“ от кихане или кашлица и да осигурят някаква защита срещу предаване от ръката до устата. Проучване за 2016 г. от Нов Южен Уелс показа, че хората докосват лицата си около 23 пъти в час.

Джонатан Бол, професор по молекулярна вирусология в Университета в Нотингам, заяви: „В едно добре контролирано проучване в болнична обстановка, маската за лице беше толкова добра за предотвратяване на грипна инфекция, колкото тази, снабдена с респиратор“.

"Въпреки това, когато преминете към проучвания, разглеждащи тяхната ефективност в извънболнична среда, данните са по-малко убедителни: рисковано е да носите маската за продължителни периоди от време", добави проф. Бол.

Д-р Конър Бамфорд от Института за експериментална медицина „Уелком-Волфсън“ от Университета на Кралица Белфаст заяви, че „прилагането на прости хигиенни мерки“ е значително по-ефективно.

"Покриването на устата, докато кихате, честото измиване на ръцете и задължителното дезинфекциране на ръцете преди хранене, биха могли да помогнат за ограничаване на риска от заразяване с респираторен вирус", каза той.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.