• 19 Апр 2024 |
  •  USD / BGN 1.8359
  •  GBP / BGN 2.2843
  •  CHF / BGN 2.0205
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 10°C

Борисов иска НС да одобри постфактум договори за 35 млн. лв.

Борисов иска НС да одобри постфактум договори за 35 млн. лв.

/КРОСС/ Правителството е поискало от Народното събрание да одобри постфактум международни договори във връзка с епидемията от коронавирус за над 35 млн. лв. Кабинетът настоява парламентът да потвърди общо 11 контракта, повечето от които вече са изпълнени. В искането не се сочат юридически основания и не е ясно защо Министерският съвет внезапно е осъзнал, че има нужда от препотвърждаване на тези разходи. Според юристи искането на одобрение при договори, които вече са изпълнени, е нелепо и възниква въпросът какво следва да се случи, ако депутатите откажат да ги преподпишат.

Решението да се търси одобрение на вече сключените международни договори за доставка на лични предпазни средства, медицински изделия, тестове и медикаменти е взето от кабинета на 23 ноември. Това е денят, в който здравният министър Костадин Ангелов обяви, че ще иска локдаун от кабинета. Повече детайли по темата с договорите тогава не бяха обявени.

От публикуваното решение в информационната система на правителството става ясно, че кабинетът иска Народното събрание "да одобри" конкретно посочени 11 договора (и едно изменение), сключвани от началото на епидемията през март до октомври. Справка на "Сега" показа, че стойността на сключените договори възлиза на над 35 млн. лв.

В списъка попадат първият договор за доставка на медицински изделия с Турция (без посочена стойност в прессъобщението на кабинета), двата договора с Китай за доставка на маски и апарати за обдишване (€3 082 124 за маски и €1 500 000 за респиратори), други два договора с Китай за закупуване на Hydroxychloroquine ($582 858) и Azithromycin ($46 200). Правителството иска още одобрение от НС за договора за закупуване на 30 000 теста на стойност $303 000 с корейската OSANG Healthcare Co., Ltd, други 42 000 теста от същата компания за $340 500, за контракта за 41 280 теста от BIONEER CORPORATION за $267 610.

Народното събрание следва да одобри и двата договора от октомври за закупуване на ремдесивир от Gilead Sciences Ireland UC - първо за 2593 флакона (2 100 000 лв.) и още 30 000 флакона на обща стойност 24 300 000 лв. В листа с договори не са включени очакваните доставки на ваксини по линия на общите поръчки, провеждани на ниво ЕС.

В почти всички решения, с които са одобрени проектите за тези договори, е записано изрично, че правителството дава съгласие контратките да влязат в сила в деня на подписването им без последващо утвърждаване. Тази възможност е предвидена в закона за международните договори. На този фон исканото одобрение от НС е странно, коментират юристи. В случая не става дума и за ратификация на договорите - това следва да стане със закон за ратификация, каквито в случая не се предвиждат, и не може да се случва постфактум.

"Абсурдно е да се иска одобрение по договори, които вече са изпълнени. Какво следва да направи министерството на здравеопазването, ако Народното събрание откаже да ги одобри - да си поиска обратно парите, като върне доставените изделия ли?", коментираха пред "Сега" юристи.

Спорно е и доколко тези договори не са подлежали задължително на ратификация. Конституцията изисква задължително ратифициране на международни договори, които съдържат финансови задължения за държавата.

Искането за одобряване на договорите може да се разглежда като своеобразна застраховка, че премиерът Бойко Борисов няма да бъде разследван за тях. Двама министри на здравеопазването вече попаднаха под ударите на прокуратурата за подобно нещо. Божидар Нанев беше съден за закупуване на лекарство против свински грип - тамифлу, за 2.5 млн. лв. и оправдан след години. А делото срещу Петър Москов за внос на ваксини от Турция още се точи.

Другият проблем е, че правителството ще закупи ваксини от всички производители, с които ЕК има сключени рамкови споразумения, като се очаква да придобие много по-голямо количество от нужното. По сметки на финансовото министерство за придобиване на ваксините и за логистиката около доставянето им до крайния потребител ще бъдат изразходвани половин милиард лева. Борисов повдигна темата на заседание на Европейския съвет и настоя държавите да получат гаранции, че няма да бъдат преследвани в последствие от държавното обвинение за закупуване на "котки в чували".

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Анонимен

Да се обеси на Орлов мост!

01.12.2020 19:05:24

Предиктивен анализ

Това означава, че някои събития и факти не са били уговорени специално. Виенската конвенция за правото на международните договори съдържа пряка постановка на положението absque injuria.

01.12.2020 18:23:21

Анонимен

ГЕРБ имат мнозинство в Парламента и управляват.Кое е за чудене.

01.12.2020 16:14:01

Анонимен

Не разбирам защо Тиквата иска предварително гаранции от ЕС. Интересно ми е и как те биха отговорили на, както се изразяват, така поставения въпрос, имайки предвид спорната му репутация. И да не би да съм пропуснал факта, че конституцията е отменена? Очевидно е превишил правомощията и се готви да ни набута с негодни и ненужни медикаменти. Все ми се струва че интересите на България трябва да са по-високо от интересите на фармацевтичните компании, или греша?

01.12.2020 11:46:58

Анонимен

Парите от чекмеджето ще стигнат и за много други харчове по нареждане.

01.12.2020 11:25:47

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.