Ден на Тракия
Секция: CROSS ПРЕСЦЕНТЪР
24 Март 2011 10:49
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Стара Загора /КРОСС/ На 26 март ред Паметник „Одринска епопея" в парк „Тракия" с общоградски ритуал по поднасяне на венци и цветя в памет на жертвите от Одринската епопея ще бъде отбелязан 26 март - Ден на Тракия и 98 години Одринска епопея, съобщиха от община Стара Загора.

Организатори на проявите за Деня на Тракия са Община Стара Загора, Старозагорски гарнизон, Тракийско дружество „Одринска епопея".

Одринската епопея е забележителна и ще остане в историята на българското военно изкуство. Изключителна доблест в бойните действия показват частите на старозагорската 8-а пехотна Тунджанска дивизия, които получават почетното право първи да влязат в победения град. След войните Денят на славната победа при Одрин десетилетия наред ще се чества като боен празник на Старозагорския гарнизон.

През 2009 г. Стара Загора бе домакин на Националните чествания за Деня на Тракия. Община Стара Загора бе основен дарител с 10 000 лева на новия Паметник „Одринска епопея", който бе открит в Парк „Тракия". Автор на паметника е скулпторът от Стара Загора Тодор Тодоров, архитект - арх. Петър Киряков. Височината на паметника е 3,5 метра, състои се от 4 каменни блока и наподобява жертвен олтар. Върху средният блок е поставен Медалът за храброст в Балканската война, отдолу е изписана част от заповедта на ген. Иван Вазов към офицерите - участници. Вдясно е надписът Община Стара Загора, а върху левия блок - Тракийско дружество „Одринска епопея". Паметникът е поставен върху каменна основа с Георгиевски кръст за храброст. Консултант по проекта и поставянето е видният наш скулптор проф. Валентин Старчев.
/МС/