Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".
Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
София /КРОСС/ Вера Петрова Мутафчиева е български автор, писател на исторически романи, историк-османист, член-кореспондент на Българската академия на науките. Дъщеря е на историка проф. Петър Мутафчиев, неин брат е проф. Боян Мутафчиев - физикохимик. Родена е в София на 28 март 1929.През 1951 година Вера Мутафчиева завършва история в Софийския университет "Св. Климент Охридски", а от 1958 година, след защита на дисертацията „Феодалната рента в Османската империя, XV-XVI век", е кандидат на историческите науки. От 1978 година В. Мутафчиева е доктор на историческите науки след защита на дисертацията „Кърджалийско време".
Асистент е в Ориенталския отдел на Народната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" , аспирант по османска история и младши научен сътрудник в Института по история при БАН , съосновател на Института по балканистика при БАН като младши научен сътрудник , старши научен сътрудник II степен в Института по балканистика и в Института за литература при БАН , старши научен сътрудник I степен в Института за литература , в Института по демография и в Института по история при БАН . Основател и директор на Центъра за древни езици и култури към Комитета за култура . Директор на Българския изследователски институт в Австрия . Вера Мутафчиева е заместник-председател на БАН , председател на Агенцията за българите в чужбина , създател и председател на Издателския съвет на Националния дарителски фонд "13 века България" и член на Управителния съвет на Фонда .Член е на Съюза на българските писатели и секретар на секцията по белетристика . Член-учредител на Сдружението на българските писатели .На 10 юни 2008 г. е установено, че Вера Мутафчиева е сътрудник на 6-то управление на Комитета за държавна сигурност от 1969 година. Умира след кратко, но тежко боледуване на 9 юни 2009 г. в София. Прахът ѝ е разпилян в Егейско море на 13 юли 2009 г.
Творческият път на Вера Мутафчиева започва от 1952 г. със студии за историята на България в османската епоха. Има над 35 белетристични книги в многобройни тиражи, като някои са преведени на 12 езика. Сред по-известните ѝ художествени произведения са: „Летопис на смутното време", „Случаят Джем", „Последните Шишмановци", „Процесът 1973", „Рицарят", „Белот на две ръце", „Повест с двойно дъно", „Книга за Софроний", дилогията „Алкивиад Малки" и „Алкивиад Велики", „Образ невъзможен. Младостта на Раковски", „Предречено от Пагане", „Бомбите", „Съединението прави силата", „Аз, Анна Комнина", сборниците есета „И Клио е муза", „Белия свят", „Реакции", „И страшно е, майко, и весело", „Навиканите Балкани", „Нека се сбогуваме с XX век", сборникът интервюта „Засега". Творческия си път Вера Мутафчиева завършва с мемоаристиката на „Разгадавайки баща си", „Семейна сага", трите части „Бивалици" и заключителната „Не/бивалици". Избраните ѝ съчинения са публикувани в 12 тома през 2008 година. Автор е на пиесата „Пътят", играна в Младежкия театър, и на пиесата за Васил Левски „Процесът", която не е била поставяна. Сценарист е на най-гледания филм в българската история - суперпродукцията в 3 части „Хан Аспарух", както и на филма „Непълнолетие".
Copyright © CROSS Agency Ltd.
При използване на съдържание от Информационна агенция "КРОСС"
позоваването е задължително.