Вигенин пита ЕК дали ще забрани бивши агенти да представляват ЕС
Секция: CROSS ПРЕСЦЕНТЪР
12 Май 2011 16:13
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".
Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
София /КРОСС/ Българският евродепутат Кристиан Вигенин днес внесе питане до Европейската комисия за законовите ограничения за заемане на публични държавни длъжностни лица, принадлежащи към службите за Държавна сигурност на България преди 1989 г.Питането е по повод идеята на българското правителство да приеме закон, който изрично да изключва възможността, граждани, принадлежали към службите за сигурност на Република България преди 1989 г., да заемат определени длъжности в публичната администрация. „В проекта конкретно са посочени ръководни длъжности в Министерство на външните работи, в дипломатически мисии на България, както и в международни организации", уточнява българският евродепутат. В питането си той цитира и друга разпоредба в проектозакона, която „дава власт на министъра на външните работи да уволнява, без предизвестие, всички служители на МВнР с установена принадлежност към бившите специални служби, както и да ги преназначава на по-ниски длъжности в йерархията".
Вигенин споменава, че „основният аргумент е, че такива хора уронват имиджа на България и е недопустимо да заемат високи дипломатически постове както в задграничните представителства, така и в администрацията на МВнР в София". Тъй като тези разпоредби с подчертано лустрационен характер се предвижда да бъдат приети 21 години след прекратяването на дейността на комунистическата Държавна сигурност и очевидно имат за цел политическа чистка на дипломатическия състав, Кристиан Вигенин настоява Европейската комисия да отговори на няколко въпроса. Първият е изисква ли се от заемащите ръководни длъжности в Европейската служба за външна дейност /ЕСВД/ да представят документ, че не са сътрудничили на тайните служби на бившите комунистически страни. Друго питане на социалиста е изисква ли се по служебен път информация от съответните страни-членки за принадлежността към бившите тайни служби на заемащите висши ръководни длъжности в ЕСВД, както и има ли изрична забрана в законодателството на ЕС висши постове в администрацията, вкл. в ЕСВД, да бъдат заемани от бивши сътрудници на бившите тайни служби? Ако не, пита Вигенин,смята ли ЕК или конкретно ръководителя на ЕСВД да поиска промени в законодателството, които да гарантират, че ЕС няма да бъде представляван от дипломати, сътрудничили на бившите комунистически тайни служби?
Междувременно утре в 10:00 часа в х-л „Радисън" в София предстои да бъде публично представен Управленския проект на левицата „България в ЕС": Национална сигурност, външна политика и отбрана".
/ЦГ/
Copyright © CROSS Agency Ltd.
При използване на съдържание от Информационна агенция "КРОСС"
позоваването е задължително.