КЗП забрани нелоялна практика на „Меркари - България”
Секция: ИКОНОМИКА
27 Септември 2011 10:52
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
КЗП забрани нелоялна  практика на „Меркари - България”

 

София /КРОСС/ Комисията за защита на потребителите (КЗП), с решение на председателя на комисията Александър Масларски, забрани нелоялна практика на „Меркари - България” ЕООД, свързана със заблуждаваща информация за произхода на продаваните в негов магазин стоки, съобщават от комисията. Некоректността на търговеца се изразява в поставения на входа и на стъклените витрини на обекта надпис: „Merсari - Магазини за немски стоки”, който създава впечатлението у потребителите, че в него се продават висококачествени продукти от Германия, докато на практика една част от тях са китайски. Търговецът е привличал потребители и чрез разпространявани в района на магазина брошури със същата заблуждаващата информация.

Проверката на Комисията за защита на потребителите е установила, че всички стоки в магазина са с етикети, върху които пише внос от или произведени в Европа, като липсва информация за името на производителя. Стоките, които се продават в магазина, са най-разнообразни – от електрически уреди, електроника и кухненски прибори до дрехи, обувки, детски играчки, козметични подобия и сувенири.

Информацията на входа и на витрината на магазина, в брошурите и върху етикетите на стоките в обекта е невярна и заблуждаваща. По начина си на представяне тя може да промени икономическото поведение на потребителя, като го насърчи да предпочете тези стоки пред други със сходни характеристики и цени поради утвърденото мнение за високо качество на немските продукти.