Нови книги: Розмари Стателова - Чуждата култура отблизо. Актуални музикални практики на сербите в двукултурната област Лужица в Германия
Секция: КУЛТУРА
14 Октомври 2011 17:34
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Нови книги: Розмари Стателова - Чуждата култура отблизо. Актуални музикални практики на сербите в двукултурната област Лужица в Германия

София /КРОСС/ Сербите (serbja на горнолужишки език, Sorben или Wenden на немски) принадлежат към групата на западните славяни и населяват областта Лужица/Lausitz в (Източна) Германия вече над 14 века. Наследници на богата селска традиционна музика, от средата на XIX век - когато започва тяхното национално възраждане - те развиват и своите форми на градска музикална култура.

„Чуждата култура отблизо" е резултат от десетгодишното (2000-2010) етномузиколожко-антропологично проучване на проф. д.изк. Розмари Стателова сред този малък народ. Авторката разказва за своите срещи със сербите и с техните актуални музикални практики, централни сред които са песенните - пеене любителско и професионално, индивидуално и групово/колективно, пеене от деца, от младежи и от възрастни.

Особеното внимание към музикалното творчество за деца и към сербската народна песен се съчетава с вглеждане в съдбите и възгледите на изявени музикални дейци. Специално място в книгата е отредено на сербоезичната популярна музика, разгледана е и връзката между сербската музика и медиите. Авторката изказва благодарност на оказалия й всестранна помощ Сербски научноизследователски институт в Бауцен, както и на Института за изследване на изкуствата - БАН, включил нейното лужишко проучване за ред години в своя научен план.

Цена: 15 лв.

/НИ/