Калфин: Винаги когато е имало президент и премиер от една партия, нещата не са вървели
Кунева: Между Борисов и Първанов има топли отношения
Данаилов: Това което каза Борисов в Чехия ме прави доволен
София /КРОСС/ Как президентът може да помогне в борбата с кризата. На този въпрос трябваше да отговорят кандидатите за президенти България Росен Плевнелиев от ГЕРБ, Ивайло Калфин от БСП и независимият Меглена Кунева в телевизионния дебат по БТВ.
„По време на криза се инвестира в инфраструктура. Това го пише във всички учебници по икономика и ние точно това правим”, заяви Росен Плевнелиев.
„В период на криза е необходима солидарност. Това от което имаме нужда е хората да знаят, че всички понасяме кризата солидарно”, каза на свой ред Ивайло Калфин. Според него, хората с ниски доходи не трябва да плащат сметката. „Кризата не е приключила за разлика от това което казва Симеон Дянков”, каза още той.
„По време на криза всички знаем, се влага в увеличаване на потреблението. Без това няма как да вдигнем икономиката на крака”, заяви Меглена Кунева.
„Дали по време на криза трябва да строим спортна зала за 100 млн. лева, или трябва да ги дадем, за да направим физкултурните салони в училищата”, попита тя опонентът си от ГЕРБ.
Росен Плевнелиев отговори, че новата спортна зала вече е донесла първите златни медали за българския спорт и попита дали е по-добре милионите да се дават за едно Водно огледало в Кърджали, което „скоро ще стане блато”.
Калфин посочи, че президентът в следващия мандат трябва да инвестира в иновации и в наука.
Меглена Кунева пък заяви, че „социалният президент” не е нейната формула. Според нея само българският бизнес, малък и среден, може да извади страната от кризата и той трябва да бъде стимулиран.
„Това което каза министър-председателят в Чехия ме прави доволен, защото това май е единственият начин нашите сънародници да се завърнат от гурбет в чужбина”, пошегува се Стефан Данаилов.
Росен Плевнелиев също посочи, че няма да бъде социален президент, така както го разбират социалистите. „За да бъде социален президент трябва да стимулираш икономиката на страната. Това направихме ние. В момента усвояваме много повече пари от еврофондовете”, посочи той.
„Президентът трябва да търси солидарността. Той не може да стои и да гледа как най-бедните обедняват още повече и чакат да си построим магистралите”, заяви Ивайло Калфин. „Той трябва да работи за увеличаване на ниските доходи, за да може да се стимулира потреблението в страната”, допълни кандидатът на социалистите.
Вицето на Меглена кунева, Любомир Христов, пък каза, че работа на българския президент в този момент е да попита защо бюджетът за следващата година се бави и чака изборите.
„За кой път трябва да обяснявам, че парите за пенсии не са парите за магистрали”, попита Росен Плевнелиев своя опонент от БСП.
Калфин отвърна с въпроса къде са 4 млрд. от фискалния резерв.
„Ние плащаме на годишна база 1,1 млрд. лева за пенси от първия ден. Вие вдигнахте пенсите в края на мандата си и сега ние плащаме тези пари”, отговори Плевнелиев.
Маргарита Попова попита Ивайло Калфин какво значи „социален президент”. В отговор той обеща, че като стане държавен глава ще помоли КС да дефинира понятието специално заради нея.
Тримата кандидати бяха помолени да дадат пример за корупция от последните няклко години.
Най-големият пример за корупционна сделка е договорът за АМ „Тракия” който бе подписан без конкурс от НДСВ и бе продължен от правителството на Тройната коалиция, хвърли топката към своите опоненти Росен Плевнелиев. „Ние сега я правим за 200 млн. Ето ви пример – 6 млрд. срщу 200 млн.”, каза той. „През 2005 г. вие г-н Калфин и Сергей Станишев обещахте, че ще прекратите тази грабителска концесия. В крайна сметка след години ви принудиха неправителствени организации”, допълни кандидатът на ГЕРБ.
Ивайло Калфин отговори, че корупцията в момента е навсякъде и даде за пример Агенция „Пътна инфраструктура”. „Дриг пример е купуването на гласове”, допълни той.
Скандалът с Калина Илиева и назначението на Владимира Янева за председател на СГС, пък са пример за голям корупционен скандал според Меглена Кунева. „Олигархията между политиците и големите компании като „Лук ойл” също са пример в това отношение, допълни тя.
Тримата споделиха и възгледите си по въпроса за това какви трябва да бъдат отношенията на бъдещия държавен глава с изпълнителната власт и конкретно с премиера Бойко Борисов.
Президентът е надпартиен, не разделя, не пречи и е за това за да гарантира, че институцията си върши работа. Той налага вето, когато има ясни значи, че едно или друго решение не е в интеерес на хората, каза Росен Плевнелиев.
„Аз ще работя с усмивка с Бойко Борисов”, заяви Стефан Данаилов.
„Аз бих изградил авторитетът на една президентска институция, която не получава нарежданията си от министър-председателя”, заяви Калфин. Виждаме, че през годините, когато е имало президент и премиер от една партия, нещата не са вървели както трябва”, добави той.
„Аз мисля, че и сега има едни топли отношения между президента Първанов и премиера Борисов. Всички знаем с кои хора те играят карти, знаем колко са топли отношенията им с „Лук ойл”, отидоха заедно в Катуница, просто един без друг не смееха”, коментира Меглена Кунева. Тя заяви, че като безпартиен кандидат ще й е много лесно да върши работата си на „Дондуков” 2.
Любомир Христов пък попита Калфин дали ако стане президент, ще продължи политиката на Георги Първанов на конфронтация с правителството на ГЕРБ и по този начин ще продължава да принизява президентската институция.
Следващия въпрос на водещите беше колко пари са изхарчили щабовете на тримата за предизборната кампания до сега.
„Няма как изхарченото да е извън рамките на закона, защото Сметната палата проверява след това”, каза Калфин. Той припомни, че от БСП са изтеглили заем, за да финансират кампанията си и посочи, че до момента е изхарчил около половината от разрешените в закона 2 млн. лева.
Единствена Кунева пък каза точната цифра – 280 000. „Всяка стотинка, която харча е от дарения”, заяви тя. „Аз също финансирам вашите кампании, защото парите за субсидията ви са от джоба на хората”, обърна се тя към своите партиини опоненти.
„Ние ползваме единствено и само партиината субсидия и не искаме да зависим от дарения”, отговори Плевнелиев.
/ВС/