София /КРОСС/ От втори април 2012 година предлагаме минималната работна заплата да се увеличи на 290 лв. Това е една последователна политика, която водим след като увеличихме вече един път минималната заплата. Това заяви в сутрешния блок на бТВ министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов.
Той посочи отново, че минималната заплата е много изостанала в България в сравнение с целия Европейски съюз.
Младенов уточни, че увеличението на минималната заплата ще осветли част от икономиката. Той припомни, че от 1 януари на новата година се премахва обвързаността на редица плащания, за да не се изяжда увеличението.
Социалният министър съобщи, че в Министерство на финансите се мисли за увеличаване на най-ниските пенсии от третото тримесечие на 2012 година. Министър Младенов заяви, че е изключително важно всички деца да ходят на детска градина, включително и тези от малцинствата и дечица с увреждания.
Тотю Младенов отказа да коментира въпросите с провеждането на изборите и дали е имало нарушения. Той бе категоричен, че вярва на депутатите от ГЕРБ, които са помагали в изборния ден в ОИК - София. Министърът поясни, че те са изключително съвестни и самият той не допуска те да са нарушили закона.