Владислав Горанов определи БДЖ като „черна дупка”
Секция: БЪЛГАРИЯ
12 Ноември 2011 14:33
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Владислав Горанов определи БДЖ като „черна дупка”

София /КРОСС/  Заместник-министърът на финансите Владислав Горанов заяви, че българските държавни железници са се превърнали в една от черните дупки в националната икономика. 

Загубите на БДЖ от основна дейност са в размер 35 млн. лева, посред официалната статистика. По думите на Горанов, това се случва защото години на ред структурата на икономиката се променя без съответните оператори да реагират по никакъв начин. 

„При затварянето на  Кремиковци и на доста други индустриални предприятия, аккто и намаляването на човекопотока и пренасочването към автобусния превоз, БДЖ по–никакъв начин не реагира на тази промяна. Трябва съкръщение на персонал, ликвидиране на неефективни линии и други радикални мерки, каза зам.-министърът в студиото на Факторът Кошлуков по TV7.

Промени са нужни и в други сектори, категоричен беше Горанов. Според него е грешка да се субсидират само зърнопроизводителите, защото в глобален мащаб националното ни производство не е добре позиционирано и средствата, инвестирани в него, отиват, за да хранят чужди икономики. Горанов поясни, че е нужна по-добра комуникация със секторите в селското стопанство, които имат по-висока добавена стойност и съответно биха имали по-добра възвращаемост на вложените средства, като животновъдството, подчерта зам.-министърът.

„Реформите няма да подминат държавната администрация и висшето образование”, каза още Горанов. Там ще бъдат вложени и допълнителни финансови ресурси през следващата година, добави той. 

По думите му, данъците ще останат стабилни през следващата година и няма причини обещаното увеличение на минималната работна заплата през 2012 г. да не стане.