Цветанов: Влиянието на организираната престъпност в обществения живот е ограничено
Секция: БЪЛГАРИЯ
20 Декември 2011 18:36
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Цветанов: Влиянието на организираната престъпност в обществения живот е ограничено

София /КРОСС/ Министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов се срещна с Лука Волонте, докладчик по постмониторинговия диалог на Съвета на Европа с България. В началото на разговорите Лука Волонте подчерта удовлетворението си от усилията и постиженията на българската страна в борбата с корупцията, предстоящото приемане на нов Наказателен кодекс, изпълнението на решенията на Европейския съд по правата на човека /ЕСПЧ/ и др. Бяха обсъдени теми, свързани с ангажиментите на страната ни в рамките на постмониторинговия диалог - реформата на полицията, борбата с организираната престъпност и корупцията, защитата на правата на човека, интеграция на малцинствата и др.

Министър Цветанов представи накратко законовите промени, направени в началото на мандата на правителството с цел оптимизиране на структурите и капацитета за противодействие на тежката и организираната престъпност. Той подчерта реалните положителни резултати от тези стъпки - рязко намаляване на знаковите престъпления и чувствително ограничаване на влиянието на организираната престъпност в обществения живот на страната. Министърът открои отличното международно оперативно сътрудничество, довело до редица успешни операции и високо оценено от евроатлантическите партньори, работещи с българските служби в реално време.
По темата за правата на човека министърът изтъкна абсолютната безкомпромисност към случаите на неправомерно поведение и обстойното разследване на всеки сигнал. Обучението в тази област е постоянен ангажимент на МВР. Освен първоначалната подготовка на служителите в Академията на министерството, темата активно присъства и в текущото обучение на полицията. 
В качеството си на председател на Националния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси /НССЕИВ/ към МС, министър Цветанов подчерта, че предстои приемането на Стратегия на интеграция на малцинствата, която е първият документ, въвеждащ интегриран подход между всички секторни политики в тази област. Представи също накратко основните стъпки в превенцията на трафика на хора и работата с жертвите на този вид престъпления.
Лука Волонте изрази подкрепа за обединените усилия на българските институции и реалната воля за положителни и устойчиви реформи.