Сладко грозде, но на ниска цена
Секция: ИКОНОМИКА
15 Октомври 2013 13:45
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Сладко грозде, но на ниска цена

/КРОСС/ Цената на гроздето пада до 20 ст. Средният добив на десертно грозде на декар у нас е 1200 кг., а на винени сортове - 700 кг.

Проблем за всички производители на грозде в България и тази година е ниската изкупна цена - започнала от 80 и паднала до 20-30 стотинки за килограм. 2013 г. е една от най-успешните за производителите на грозде, коментира днес директорът на Института по лозарство и винарство в Плевен доцент д-р Иван Пачев.

Институтът събра производители на грозде, за да набележат мерки за пакет от предложения до земеделското министерство за защита на предприемачеството в тази област.

През септември индексът на тържищните цени цената на гроздето посочи повишение с 5,3%  - до 1,40 лева за килограм на едро. Въпреки това очакването на бранша бе изкупните цени на гроздето да паднат с 10-15 ст., в сравнение с миналата година заради богатата реколта.

Заради липсата на измръзвания тази зима, благодарение на пролетните дъждове и високите температури през август, кампанията по прибиране на белите сортове грозде започна с около две седмици по-рано.

В Пиринско берат по 800-1000 кг от декар, което е с близо 30% повече от миналата година, а в районите на Пловдив и Пазарджик се очаква рекордно добра реколта от грозде с висока захарност. Поради това министър Димитър Греков предположи, че тазгодишното грозде ще се реализира на пазара в конкуренция с чуждата продукция.

Греков призна, че цената на гроздето е ниска, а производителите ни заслужават по-добри нива на изкупните цени и повече пазари за реализация.