Учен: След 10 години ще има хора на Марс
Секция: Наука
21 Октомври 2013 14:30
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Учен: След 10 години ще има хора на Марс

/КРОСС/ Нивото на техническо развитие на човечеството ще позволи след 10 години на Марс да бъде изпратена пилотирана експедиция. Това твърди основателят на Марсианското общество Робърт Зубрин.
"Сигурен съм, от техническа гледна точка, че ние сме по-близо до това решение, отколкото когато са изпратили човек до Луната", каза 61-годишният Зубрин.
„Изпълнението на проекта Marc One, който предполага създаването на населените места на Червената планетата, е технически възможно. Но не смятам, че можем да създадем селище на Марс само от продажбата на правата за излъчване на телевизионно шоу", казва Зубрин.
Американецът предлага и друг вариант - програмата да бъде насочена към тези хора, които се интересуват от колонизирането на Марс. По думите му по света има много хора, които смятат, че в бъдеще човечеството трябва да се премести в космоса.
Според ядрения инженер не трябва да се спира до вече постигнатото. Космическите станции трябва да се превърнат в тренировъчни кораби за междупланетни мисии. Дори количеството космическа радиация, която човек може да получи върху организма си по време на полет, е силно преувеличена. Дозата на радиация по време на мисията до Марс ще увеличи риска от рак само с 1% през целия живот, смята Зубрин.