Пловдив/КРОСС/ Окръжна и Районна прокуратура-Пловдив се замосезираха във връзка с новините, свързани със записи от изказвания на кмета на Пловдив Иван Тотев.
Разпоредено е да се извършат проверки, които трябва да докажат има ли или не достатъчно данни за извършено длъжностно престъпление. Втората проверка е по чл. 339а от НК и е образувана по искане на кмета Иван Тотев за незаконно използване на Специални разузнавателни средства за подслушване и запис (СРС).
В коментар на случилото се адвокат Дани Каназирева пише във Фейсбук:
В Пловдив вчера се случи нещо отвратително, поредната порция флашки. Този път нашият кмет обяснява на партийния си актив как умишлено ще внася незаконносъобразни решения за гласуване в Общински съвет и се готви на следваща сесия да внесе "брутално незаконносъобразно решение" (цитат на неговите думи). Аз обаче не поисках оставката му, защото знам, че няма да я даде. Оставка подават силните личности, с достойнство и които вярват, че са прави, а Тотев изобщо не може да ме изненада. Това момче е готово на всякакви манипулации, да жертва авторитета на всеки, включително и на града си, за да постигне своето. Знам и елементарния му повод да го направи - да впечатли подчинените си, да събере малко самочувствие на стратег.
Жалкото е че последиците са тежки - първо уронване авторитета на органа, който взима най-важните решения за развитието на един град, а именно ОбС, което със сигурност води до все по-засилваща се апатия сред всички ни, посчма Каназирева и пита: "Има ли шанс изобщо да сме просто нормална страна с елементарни цености, да продължаваме ли да се оцеляваме тук?"
Последната година с общи усилия на всички власти се легализира флашката като сигурен начин за дискридитиране на политици, лекари, юристи, бизнес, на хора, които в един момент ти пречат, казва още общинският съветник и допълва: "А това е още по-страшно, всички губим уважението си към институциите в България. Искам това най-сетне да спре, да сме малко по-позитивни и да се научим да различаваме истината от лицемерието в политиката, без да са ни нужни флашки и записи... Това е!"