/КРОСС/ Конгресът и американският народ са уморени от военни авантюри. Това призна американският министър на отбраната Чък Хейгъл по време на конференция за националната сигурност във Вашингтон, съобщи Military Times.
"Не ни трябват повече войни, не ни трябва Близък Изток", заяви Хейгъл. „ Конгресът отразява волята на народа. Така е устроена демокрацията", каза още той.
В допълнение министърът заяви, че Пентагонът трябва да играе по-ограничена роля във формирането на външната политика на страната.
Според Конституцията на САЩ министърът на отбраната стои в правителствената йерархия по-ниска от държавния секретар и министъра на финансите. Според Хейгъл това е напълно справедливо.
"Ние имаме спомагателна роля във формулирането на външната политика", обясни той. „Ние сме само един от компонентите".
Освен това, ръководителят на Пентагона заяви, че тези, които виждат в дипломатическия начини за решаване на конфликти слабост, грешат.
"Взаимодействието не е капитулация ", посочи министърът, подчертавайки, че вярва във взаимодействието на САЩ със света, включително и със страни като Русия и Китай.
"Смятам ли, че ние трябва да окупираме която и да е държава, в която нещата се случват не така, както ние искаме? Не, аз не мисля, че това отразява същността на Америка" , цитира изданието думите на Хейгъл.
Позовавайки се на личен опит от кампанията във Виетнам, шефът на Пентагона заяви, че "във войната няма слава - само страдание".