Над 100 археологически обекта лежат под "Южен поток"
Секция: БЪЛГАРИЯ
17 Ноември 2013 09:53
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Над 100 археологически обекта лежат под "Южен поток"

/КРОСС/ Над 100 археологически обекта има по трасето, откъдето ще минава "южен поток". Тяхната съдба обаче, все още е неясна.
Газопроводът "Южен поток" ще премине през 540 км от територията на България. Още преди една година наши археолози са проучили цялото трасе и са установили, че по него има над сто археологически обекта. Откритията са впечатляващи.
Обектите са набелязани с максимална точност. Представени са и на инвеститора на "Южен поток" в лицето на "Газпром" и Българския енергиен холдинг. Работата по археологическите обекти обаче, все още не е започнала, макар че първата копка на газопровода беше направена на 31 октомври. Причината е тривиална.
По думите на директора на Националния археологически институт, който е и един от изследователите на разкопките при Набуко, законът задължава инвеститора да предостави финансирането. В конкретния случай това означава, че парите за археологическите разкопки при "Южен поток" трябва да дойдат от "Газпром" и Българския енергиен холдинг. Потърсихме ги за коментар. Получихме писмено становище, в което те потвърждават, че ще спазят задълженията си без обаче да уточняват конкретен срок. Първият газ, подаден по газопровода се очаква да пристигне в България през 2015 г. Притесненията на археолозите са, че ако не получат финансиране до месец март, времето предоставено им за разкопките, няма да бъде достатъчно и голяма част от тези над 100 уникални обекта може да бъдат повредени, съобщава Нова телевизия.