На 1 септември тази година група български граждани създадоха Инициативен комитет за учредяване на Партия "Националистическа Партия на България" като „независима политическа организация, обединяваща млади хора, в името на общи идеи и ценности, чрез които да се промени страната ни".
Принципите на новата партия, по думите на учредителите, почиват на разбирането за свободата, достойнството и силата на националната общност. „За нас основни стълбове, които изграждат и поддържат държавата и обществото са семейството, морала и църквата", посочват инициаторите. А като основна цел те поставят амбицията си да подготвят българското общество „за политическите, правните, икономическите, социалните и културни предизвикателства на новото време.

Целите си, след които съхраняване на българските патриархални ценности, традиции, и идентичност, икономически просперитет и развитие и запазване и съхраняване на българската природа, те смятат да постигнат чрез спазване Конституцията и законите на България и взаимодействие с български и международни организации.
Инициативният комитет откри подписка за набиране на членове-учредители на партия "Националистическа Партия на България", а на 9 ноември се проведе и учредителното събрание, на което прие устави избра ръководни и контролни органи.


Политическа партия „Нова алтернатива" се обяви първа категорично против регистрирането на новоучредената Националистическа партия на България. Тази нова формация е противоконституционна, категорични са от партията на Николай Цонев. В позицията си те посочиха: „Страната ни се нуждае от идеологията на модерния патриотизъм, а не от кутията на Пандора, изливаща фашистки групички из улиците на страната."
ИА КРОСС потърси Николай Цонев за отговори на няколко важни въпроса относно учредяването на новата Националистическа партия на България и отпора на Нова алтернатива.
В програмата на новосформираната Националистическа партия на България особено впечатление прави използването на думи като борба, разбиване, забрани. Едно от най-фрапиращите изречения е „Смазване на циганския терор с железен юмрук." Предвид тази терминология какво да очакваме от новата партия?
Ние в нашето изявление ясно и конкретно сме посочили кои членове на НК и кои текстове от Конституцията са нарушени. Самите термини, които се използват са термини, които би трябвало да бъдат осъдени от българското общество. Това се термини, които карат хората да се мразят един друг. Насаждането на омраза в този момент е абсолютно излишно и ние като политическа партия заявихме първа позицията си. Създаването на такива националистически организации, и още даже в наименованието на тези организации, личи, че се призовава към нерегламентирани, съгласно законите, действия, насаждане на омраза към етноси, към други националности. Смятаме, че като държава, членка на ЕС, такива партии не трябва съществуват и не трябва да бъдат регистрирани.
Сезирахте съдебните органи за регистрацията на партията. Каква реакция очаквате?
Ние сезирахме Софийски градски съд (СГС), тъй като регистрацията на партиите е в СГС. Нямаме отговор, предполагам, че прокуратурата ще вземе своето становище, когато се разглежда фирменото дело на тази партия в СГС. Смятам, че съгласно закона за политическите партии те трябва да съберат необходимите членове и след това да си подадат документите. Срокът е около три месеца.
В интервюта, дадени през седмицата, представители на Националистическата партия казаха, че ще се намесват в райони, където има напрежение, райони предимно с имигранти и роми. На фона на ксенофобските настроения в страната подобни намерения застрашават ли реда и сигурността и трябва ли в случая да се намеси и МВР?
Ние не сме разговаряли с МВР. Ние сме взели политическата позиция на Нова алтернатива, че такива парти не трябва да бъдат регистрирани и не трябва да бъдат допускани да участват в политическия живот, а самите органи, които се грижат да реда, трябва сами да обърнат внимание и да разговарят с тези, които са учредили тази партия, да разяснят какво имат предвид под това, което са записали в тяхната учредителна декларация.
В програмата си националистите говорят за Забрана на всички етнически партии в страната, начело с ДПС.
Всякакво етническо напрежение в момента е опасно за вътрешната сигурност и за вътрешния ред на държавата. Имаме си достатъчно други проблеми. Но през последните години на управлението на ГЕРБ беше насаждано непрекъснато, че трябва да има етническа омраза, че другите партии, другите етноси, хората, които са различни от тях са лошите и съвсем нормално е във всеки един момент хората да започват да мразят другите. Мисля, че този модел трябва да е променен, но за съжаление и сегашното правителство не го променя този модел. Ще видим времето какво ще покаже.
В настояването им за президентска държава можем ли да търсим някакъв отпор на така наречените контрапротести, които искат оставката на президента?
Аз слушах едно тяхно интервю по телевизията. Те определено, въпреки че се титулуват като юристи, определено нямаха сериозни понятия от държавното управление. Даже мое би не знаят, че сме парламентарна република. Това, че ще променим устройството на държавата, не би повлияло върху обществено-политическия живот по принцип. Дали управлява министър-председател, избран от парламента или президент, няма нищо общо с национализма и т.н.
Вас лично какво най-много ви притеснява?
Аз не бих казал, че нещо ме притеснява, по-скоро бих казал, че българското общество в момента е доста, може ли, възбудено. Възбудено, тъй като непрекъснато има протести, има проблеми с бежанците, икономически хората не са добре, тъй като има доста висока безработица и в такава обстановка националистическите идеи имат по-голяма почва да избуят такива разбирания и такива страсти. И това би навредило не само на сегашното състояние на спокойствието и реда в страната, но и на бъдещето развитие на държавата. По-скоро трябва обществото да се успокои и да не позволява всички да използват моментните емоции, които съществуват в хората, защото явно покрай бежанската криза има и сериозно увеличение на националистическите идеи.
В интервю за КРОСС доц. Мария Пиргова сподели опасенията си, че националистическата партия би могла да се окаже сериозен притегателен център за млади необразовани хора, безработни, особено на фона на протестната вълна сега. Споделяте ли тези опасения?
Последните години показаха, че патриотичният и националистическият вот общо в българското общество са около 15%. Аз допускам, че може би той ще бъде увеличен в рамките на, мое би, 3, 4, 5 процента, точно на базата на това неспокойствие, на тази несигурност, която съществува в държавата в момента.
Може ли да се очаква тази партия да отнеме от електората на „Атака" или по-скоро да очакваме някакво сливане на националистическите партии в бъдеще?
Да, може да се очаква. Тази партия ще отнеме от електората на „Атака", ще отнеме от електората на Националния фронт и на всички националистически партии, които съществуват в България. Включително ще отнеме и от електората на ГЕРБ.
На ГЕРБ?
Да. Защото в ГЕРБ също има такива крайни националисти. Във всяка партия има крайни националисти, нали знаете. Каквото има в обществото, го има във всяка партия.
Учредителите на Националистическата партия заявяват, че са независима политическа организация, но може ли да се търсят някакви съмнения за тайна обвързаност или зависимост от вече съществуваща политическа сила, за някой, който стои зад гърба им?
Може това нещо да се предполага. Но то след време ще се разбере, ако наистина има такова нещо. Нямам никакви сведения към момента за такова нещо.