Бонев: Глупостта е опакована като протест
Секция: БЪЛГАРИЯ
25 Ноември 2013 13:51
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Бонев: Глупостта е опакована като протест

/КРОСС/ Глупостта, опакована като протест.

Така Богомил Бонев коментира протестната акция на преподаватели от различни университети пред НС, които с Конституцията в ръце седнаха на жълтите павета.

Не снимка, а монументална живопис със заглавие: "Професор-протестър и сутрешния махмурлук на жълтите павета". За простите, селяните, дебилите и грозните - това е проф. Александър Кьосев, идеолог на седенките по жълтите павете и размахването във въздуха на документи, които той лично никога не е чел, коментира пък журналистът Александър Симов, завършвайки статуса си във Фейсбук с усмивка.

Малко преди 12 часа около 30 - 40 преподаватели от различни университети застанаха пред Народното събрание. Сред тях бяха Калин Янакиев и Румяна Коларова. В демонстрацията се включиха и част от "Ранобудните студенти".

Малко след 12 часа преподавателите и студентите се преместиха пред паметника на св. Климент Охридски в градинката между Народното събрание и Ректората на Софийския университет.

По-рано днес преподавателите разпространиха декларация, в която се обявиха против полицейското присъствие в сгради на университета. Подписалите документа преподаватели припомнят, че академичната автономия е гарантирана от чл. 53 на конституцията.

Нарушаването на този текст е не само погазване на гарантираните с него права, но и заплашва съществуването и функционирането на самата правова държава, категорични са те.

Ето и пълния текст на декларацията, а в прикачения файл е списъкът на преподавателите, които са я подписали:

Групата на преподавателите, подкрепящи студентските протести, иска да напомни на държавните органи и на цялото българско общество:

- Академичната автономия е гарантирана от чл. 53, ал. 4 на Конституцията и е конкретизирана в Закона за висшето образование. Според чл. 19, ал. 3 на този закон тя включва академични свободи, академично самоуправление и неприкосновеност на територията на висшето училище.

- Зачестилите случаи на обграждане и възпрепятстване на достъпа до университетски сгради и академични читални в центъра на София, както и на проникване на държавни органи в територията на висши училища, представляват драстично и безпрецедентно нарушение на тези конституционно и законово защитени права.

- Фактът, че вместо да защитава тези права, държавата, в лицето на свои репресивни органи, ги нарушава (а с опазването им се налага да се заемат обикновените граждани), е повече от тревожен. Той говори, че всъщност е заплашено нещо основно - не само споменатите конкретни права, а съществуването и функционирането на самата правова държава като цяло.

В деня на свети Климент, патронен празник и на Софийския университет, ние протестираме срещу това и стоим твърдо и непоколебимо зад академичната автономия и върховенството на закона.