Българо-иракски бизнес форум организират през януари догодина
Секция: ИКОНОМИКА
28 Ноември 2013 14:02
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Българо-иракски бизнес форум организират през януари догодина

/КРОСС/ В края на януари или началото на февруари ще организираме официален бизнес форум с представители на български и иракски фирми. Това стана ясно от думите на министъра на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев при откриването на 25-та сесия на Смесения българо-иракски комитет за търговско, икономическо и техническо сътрудничество. Предложението за провеждане на двустранен форум бе прието с готовност от иракския министър на търговията Хайрула Бабакр.

„България и Ирак трябва отново да достигнат онова високо равнище на взаимоотношенията, което страните ни помнят от недалечното минало. Освен политически ще работим и за добри и интензивни икономически връзки. Ще проведем изключително ползотворни разговори, които да доведат до конкретни резултати, акцентира министър Стойнев. „Отношенията ни с Ирак наистина трябва да бъдат не само на думи. Желанието на нашето правителство е да икономизираме външната политика на България", допълни той. Настоящата 25-а сесия на Смесения българо-иракски комитет ще послужи като инструмент за развитие на търговско-икономическите връзки между България и Ирак.

Ирак проява сериозен интерес както към много български стоки и услуги, така и към експертизата на българските инженерни специалисти. Министър Стойнев и иракските му колеги се обедниха около идеята икономиките ни да поддържат преки отношения, без чужди посредници. „От наша страна има воля и искрено желание да работим с България, която е приятелска за Ирак страна. Нека направим първите реалистични и прагматични стъпки в тази посока", зави от своя страна министърът на търговията на Ирак Хаирула Бабакр. Министърът на индустрията и минералните ресурси на Ирак Ахмед Дели посочи, че иракчаните още помнят българските фирми и техните специалисти и ги очакват отново. „Сега се възстановяваме и сме сигурни, че България ще играе голяма роля в този процес. Спокоен съм, когато работя с български фирми", подчерта министър Дели.

25-та сесията на българо-иракската Смесена комисия за икономическо, търговско и техническо сътрудничество ще продължи два дни. В заседанията участват водещи експерти от различни министерства и държавни агенции от двете страни.