Външните министри от НАТО обсъдиха приоритетите на алианса
Секция: ПОЛИТИКА
04 Декември 2013 10:48
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Външните министри от НАТО обсъдиха приоритетите на алианса

/КРОСС/ Подготовката на срещата на върха на НАТО през 2014 г., засилване на партньорските отношения и политиката на отворени врати обсъдиха министрите на външните работи на алианса през първия ден от срещата си в Брюксел.
На първата работна сесия министрите разгледаха дневния ред и целите на предстоящата през септември 2014 г. среща на високо равнище на НАТО във Великобритания. 
Дискутирано беше бъдещето на НАТО след приключване на най-мащабната операция ISAF и преминаването от фаза на водене на операции към фаза за поддържане на готовност. 
„Трябва да покажем, че НАТО остава най-ефективният алианс, готов да посрещне предизвикателствата на XXI век, като подобрява военните си способности, продължи реформите и развива връзките си с партньорите", заяви в изказването си българският външен министър Кристиан Вигенин. Той подчерта необходимостта от балансиран дневен ред на срещата на върха, в който да намери място и политиката на отворени врати.
Втората сесия бе посветена на партньорствата, тяхното развитие след 2014 г. и запазването на оперативната съвместимост и политическата свързаност с партньорите. Българският външен министър подкрепи идеята за засилване на взаимодействието с партньорите, проявяващи най-голям интерес за задълбочаване на сътрудничеството и способни да допринесат най-много, както в политически, така и в оперативен план. 
По повод съветническата мисия на НАТО в Либия министър Вигенин защити виждането, че подкрепата на алианса за Либия в областта на отбраната и двустранните усилия на съюзниците за подготовка на либийски военнослужещи са взаимно допълващи се и допринасят за постигане на по-добри резултати. 
Министрите приеха изявление за събитията в Украйна, в което осъдиха прекалената употреба на сила срещу мирни демонстранти и призоваха правителството и опозицията към диалог и за започване на процес на реформи.
По време на вечерната дискусия по политиката на отворени врати министър Вигенин потвърди подкрепата на България за евро-атлантическата интеграция на страните-кандидатки и поиска всяка от тях да получи обективна оценка на напредъка си и подкрепа за продължаване на реформите. „За нас е важно тази тема да бъде сред водещите при подготовката на срещата на върха през 2014 г., без да предпоставяме решенията, които ще бъдат взети на нея", посочи той.