„Партизанските отряди" унищожават истинската дискусия
Секция: БЪЛГАРИЯ
20 Декември 2013 08:27
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
„Партизанските отряди" унищожават истинската дискусия

/КРОСС/Информацията, че БСП нарочно създава „партизански отряди", които да публикуват в интернет слухове и непроверена информация, отвори темата за интернет троловете. Според анализатори тази практика особено се засилва в предизборна обстановка.

Не съм участвал в подобна кампания за платени мнения в интернет, но технологията е подобна - събират се група хора, уточнява се по каква тема и срещу кой трябва да се пишат коментари. Съответно в края на деня им се отчита колко творчески и добри коментари са написали по темата и им се заплаща по съответния начин, обясни практиката блогърът Иван Стамболов. Той обаче уточни, че повечето от грозните постинги във форумите не са в резултат на някакви платени хора, а от личности, които просто зад маската на анонимността обичат да хейтват всичко и всички. 

В сутрешния блок на БТВ Иван Стамболов, който е и член на Движение „България на гражданите", бе категоричен, че формацията му не провежда подобни кампании, но "може би трябва". "Повечето хора от дясното крило на партията по принцип имат канали в интернет, където много често пускат свои коментари и подобни кампании не са нужни", посочи той и допълни: "Може би всяка партия трябва да има хора, които да следят за организирани кампании срещу тях и да реагират по съответния начин".

Такива целенасочени кампании на практика унищожават комуникацията между обикновените читатели и автора на даден материал - е изводът на блогъра Константин Павлов- Комитата. Според него главната цел на подобни кампании е да унищожат дискусията, а не да наложат своето мнение по дадена тема.

В коментар на така наречените интернет тролове Комитата обясни, че не става дума за продажба на собствения профил в интернет, а по-скоро за наличието на цяла поредица от виртуални профили на несъществуващи личности, които се активират при наличието и излизането на дадена тема.

Кампанийното тролство е това, което унищожава възможността за дискусия по дадена тема в интернет, подкрепи тезата му и писателят Владимир Левчев. Много често дискусията с подобни кампании се измества от първоначалната си тема и често се насочва например към дадена конкретна личност, добави той. В момента е много лесно да се създаде една цяла медия - дори един блог е вече един вид малка медия, и покрай публикуването на истински новини може да се прокара партийна пропаганда, обясни писателят.