11 януари в историята
Секция: История
11 Януари 2014 00:35
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
11 януари в историята

/КРОСС/ 532 г. - В Константинопол избухва въстанието Ника, насочено срещу високите данъци и корупцията при император Юстиниан I. Въстанието е потушено жестоко от войниците на Велизарий, избили на хиподрума около 30 хиляди души.

1158 г. - Владислав II е коронован за крал на Чехия.

1477 г. - В хода на войната между Швейцария и Бургундия се състои битката при Нанси, в която загива херцогът на Бургундия Шарл.

1567 г. - В Лондон са изтеглени печалбите в първата държавна лотария.

1610 г. - Италианският математик и астроном Галилео Галилей открива спътника на Юпитер Ганимед.

1693 г. - При земетресение в Сицилия загиват около 60 хиляди души.

1787 г. - Английският астроном Уилям Хершел открива два естествени спътника на Уран - Оберон и Титания.

1909 г. - В САЩ се провежда първото женско автомобилно състезание.

1919 г. - Румъния анексира Трансилвания.

1921 г. - България получава помощ от Германия в размер на 1,5 млн. златни марки в знак на благодарност за участието й в Първата световна война на страната на Централните сили.

1922 г. - В Торонто, Канада, за първи път успешно е използван инсулин при лечение на 14-годишно момче, болно от диабет.

1923 г. - Войски на Франция и Белгия нахлуват в Рур, за да принудят Ваймарската република да плати репарациите след Първата световна война.

1942 г. - Втората световна война: Япония обявява война на Холандия, а японската армия нахлува в Борнео и завзема столицата на Малайзия - Куала Лумпур.

1957 г. - Съветското правителство взема решение за създаване на балистична ракета.

1961 г. - Започва изграждането на доменния цех на металургичния комбинат в Кремиковци.

1966 г. - В СССР е създаден център за подготовка на космонавти.

1974 г. - В Кейптаун (ЮАР) се раждат шест близначки - първите в света живородени и запазени живи шестима близнаци.

1981 г. - Международна експедиция поставя рекорд, като прекосява Антарктида за 67 дни.

1982 г. - Астурия става автономна област на Испания.

1991 г. - Съветската армия щурмува обществени сгради във Вилнюс, за да пресече кампанията за независимост на Литва.

2001 г. - В щата Орегон (САЩ) се ражда първата генетически модифицирана маймуна - Анди.

 

Родени

 

347 г. - Император Теодосий I

1842 г. - Уилям Джеймс, американски психолог философ

1896 г. - Ген. Иван Винаров, съветски военен разузнавач

1912 г. - Иван Мартинов, писател

1925 г. - Свобода Бъчварова, писателка и сценаристка

1957 г. - Ани Илков, поет

1957 г. - Брайън Робсън, английски футболист