Обновяват пространството около НДК
Секция: БЪЛГАРИЯ
15 Януари 2014 18:22
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Обновяват пространството около НДК

София /КРОСС/ Парковото пространство около Националния дворец на културата ще бъде възстановено и обновено. За проекта ще се борят офертите на 15 фирми.
Според условията Столичната община ще избере икономически най-изгодните предложения. Срокът за изпълнение на проекта е една година, след подписване на договорите с избраните компании. Стойността му е близо 15 милиона лева.
Съфинансиран е от Оперативна програма "Регионално развитие" и от бюджета на Столичната община. Промяната е нужна заради амортизираната настилка, липсата на зеленина и цветя. Липсват и осветление и камери за видеонаблюдение.
Националният дворец на културата е открит през 1981-ва по случай 1300 години от създаването на българската държава. Хиляди се трудят за оформлението на околното пространство, фонтани, изкуствени поточета, много зеленина и десетки видове цветя. От 33 години насам пространството пред НДК не е обновявано.
„Целият проект предвижда възстановяването му и връщането на първоначалния блясък", казва Ралица Маджарова, директор "Зелени системи" към Столичната община. За целта ще има подмяна на разрушените настилки от гранит, врачански камък, червен паваж и бял мрамор. Ще бъдат изградени нови пътеки и алеи, както и ще бъдат засадени близо 1900 нови дървета, 16 хиляди храсти и 18 хиляди цветя, живи плетове и бордюрна растителност. Напояването ще става от нова автоматизирана система.
Ще бъдат възстановени и всички чешми. Ще има и оградени пространства за разходка на кучета. От общината обещават по-достъпна среда за хората с увреждания, както и изграждането на цялостно видеонаблюдение. Ще бъдат реновирани и велоалеите. Ще има ново осветление в парка и по заобикалящите го булеварди.
Освен на по-красив парк ще се радваме и на работещи фонтани и водни каскади. Детският кът също ще бъде преобразен. Ремонтът започва през пролетта. Срокът за приключване на целия проект е пролетта на 2015 година."
Дотогава достъпът до сградата на НДК, алеите, както и до метростанциите няма да бъде спиран, а ще става по определени маршрути, извън ремонтните дейности, съобщи Нова телевизия.