Заводът на Мишо Бирата бил разграден двор
Секция: БЪЛГАРИЯ
25 Февруари 2014 17:21
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Заводът на Мишо Бирата бил разграден двор

София /КРОСС/ Заводът на Мишо Бирата беше разграден двор. Това обяви Иван Манев, уволнен служител на Агенция „Митници", след като бе привикан във временната анкетна комисия за проверка и установяване на всички обстоятелства около публично огласения телефонен разговор между бившия министър-председател Бойко Борисов и бившия директор на Агенция „Митници" Ваньо Танов. Както е известно, в разговори се съдържат данни за грубо склоняване към тежки престъпления и злоупотреба с власт.
Въпросната проверка била извършена от Агенция „Митници" и мобилна група изненадващо.
„Тази фирма беше селектирана след направен анализ на постъпления от акциз, които бяха в минимални размери. При проверката се установи, че обектът представлява най-малкото един разграден двор. Не знам как е бил даден лиценз на този обект, липсват заграждения, измервателни уреди, дневници за складови наличности и различни документации. Счетоводството се намираше в офиса на фирмата в град Варна. Бяха уведомени колегите от Варна, за да изискат всякакъв вид документация, свързана с дейността на фирмата. В обекта намерихме и рецептурник, в който беше описано как да се произведе етилов алкохол от стара бира", обясни Манев.
Той добави, че след като изготвил протоколите в склада, бил отзован от проверката в мотива, че повече нямало нужда да присъства на проверката. След няколко дни получава и заповед за уволнение. Едва след като излизат записите между Бойко Борисов и Мишо Бирата, той разбира защо са уволнени не само той, а и всички служители, участвали в тази проверка и какво влияние е имал тогавашния премиер над шефа на Агенция Митници. Манев обжалва уволнението си и е върнат на работа и през март 2013 г. Още при първата проверка по случая „Мишо Бирата", е имало вмешателство от страна на управляващите, заяви още Иван Манев.
Очаква се на следващото заседание да бъде разпитан бившият шеф на Агенция „Митници" Ваньо Танов.