/КРОСС/ Последните пет години, в които десните партии доминираха в Европа, ще бъдат запомнени с орязването на социални права, икономии и рестрикции. Все по-отчетливо се чува желанието на европейските граждани за промяна, коментира народният представител и организационен секретар на БСП Красимир Янков, който е в Рим на конгреса на Партията на европейските социалисти.
„Ако успеем да съберем и мобилизираме всички прогресивно мислещи гласоподаватели, ще имаме възможността председателят на Европейската комисия да бъде от ПЕС, което означава, че той ще работи за решаването на проблемите на гражданите и поставянето на техните права в основата на европейските политики. Днес на своя Конгрес ПЕС избира своя единен кандидат за Председател на Европейската комисия - Мартин Шулц, който е досегашен председател на Европейския парламент", отбеляза Янков.
По думите му днес ще бъде приет и манифестът на ПЕС, който е с три основни стълба - "Съюз, който прогресира" , "Съюз, който закриля" , "Съюз, който работи". Според Янков обхватът на документа е във всички сфери, които водят до подобряване качеството на живот на гражданите на Европа.
Красимир Янков посочи, че целта, която си поставя БСП за предстоящите избори е да бъде първа политическа сила и да изпрати най-голям брой депутати от България в Европейския парламент. „След проведените конференции в цялата страна, направените номинации и решенията на 48-мия конгрес, аз съм убеден, че листата, с която ще се яви Коалиция за България ще бъде силна и печеливша", отбеляза Янков.