Варна подкрепи студентите от Техническия университет в Shell Eco-marathon 2014
Секция: БЪЛГАРИЯ
31 Март 2014 12:40
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Варна подкрепи студентите от Техническия университет в Shell Eco-marathon 2014

/КРОСС/ Град Варна и кметът на града г-н Иван Портних подкрепиха студентите от Техническия университет, участници в европейската надпревара Shell Eco-marathon 2014 на специално организирано събитие. На среща с бъдещите инженери Портних не присъства, но негов представител бе г-жа Веселина Иванова - началник-отдел „Образование" в общината. Иванова обяви ангажираността на общината към отбора и им пожела да представят достойно града и университета си на престижната международна надпревара. Към пожеланията за успех на студентите се присъедини и доц. д-р инж. Христо Скулев - заместник-ректор на Технически университет Варна, домакин на събитието.

„Студентите от ТУ - Варна в Shell Eco-marathon Европа са носили гордост на града през годините на своето участие в Shell Eco-marathon. Тяхната нестихваща амбиция да покоряват нови върхове в международни изяви като Shell Eco-marathon ми дава основание да смятам, че бъдещите иноватори на България и света изграждат своите знания и практически умения с внимание към някои от най-съществените глобални проблеми днес, каквито са недостигът на енергия и нуждата от намиране на устойчиви решения за транспорта в градска среда. Пожелавам успех на момчетата в едно толкова сериозно начинание и с нетърпение ще очакваме тяхното победоносно завръщане от финалите в Ротердам", заяви тя.

Екипът на Технически университет - Варна в Shell Eco-marathon 2014 ще се конкурира с над 224 отбора от цяла Европа в търсене на ефективни и екологично ориентирани транспортни решения. За целта те полагат последователни усилия за подобреняване на конструкцията на електромобила си, така че той да се придвижва с по-нисък разход на енергия, каквито са изискванията на състезанието.

„С днешното събитие бихме искали да вдъхнем увереност и самочувствие на студентите от Технически университет - Варна, да им помогнем да повярват в своите сили и възможности. През миналата година те конструираха автомобил с изключително интересен дизайн, а сега работят непрекъснато по подобряване на неговата енергийна ефективност. Тази година повече от всякога студентите имат нужда от подкрепата на ръководството на университета, на местните власти, на местните медии и на всички нас, за да могат успешно да завършат своя проект.", сподели Камелия Славейкова, изпълнителен директор на Shell България.

Отборът на Технически университет - Варна ще премери сили на финалите на Shell Eco-marathon Европа с електромобил, зареждан от електрическата мрежа. Тази година студентите ще се изправят пред едно допълнително предизвикателство - промяната в траекторията на градската писта. За целта пилотът на ТУ - Варна работи върху усъвършенстване стратегията за управление на автомобила, за да спести гориво и изведе екипа си на челни позиции в крайното класиране.

Shell Eco-marathon е едно от най-иновативните и свързани с редица предизвикателства състезания за ученици и студенти в света, което се провежда всяка година в Европа, Америка и Азия. Целта на инициативата е да насърчи отбори от средни училища и университети по цял свят да проектират, конструират и да се състезават с енергийно ефективни автомобили. Победител е отборът, който измине най-голямо разстояние с 1 кВтч. или 1 литър гориво. Shell Eco-marathon осигурява и уникална възможност за обмяна на опит между тези участници, за които намирането на решения за устойчива мобилност в отговор на световното енергийно предизвикателство, е страст. Shell Eco-marathon демонстрира нагледно ангажимента на Shell да подпомогне света в посрещането на нарастващите енергийни нужди, работейки съвместно с партньори и студенти от цял свят.

Тридесетото издание на Shell Eco-marathon Европа ще се състои от 15-18 май 2014 г., за трети пореден път в Ротердам, Холандия. Мястото предлага редица предизвикателства, за да вдъхнови всички европейци, които се интересуват от проблема за бъдещето на енергията и как технологиите могат да задоволят нарастващата нужда от енергия на човечеството.

Shell Eco-marathon е глобална инициатива с отделни събития в САЩ и Азия: Shell Eco-marathon Северна и Южна Америка ще се проведе от 29 март до 1 април в Хюстън, САЩ; Shell Eco-marathon Азия - от 04 до 07 юли в Куала Лумпур, Малайзия.

Royal Dutch Shell plc е регистрирана в Англия и Уелс, със седалище на управление в Хага и акциите и се търгуват на фондовите борси в Лондон, Амстердам и Ню Йорк. В над 80 страни в света компаниите Shell развиват дейности като проучване и добив на нефт и газ; производство и търговия с втечнен природен газ (LNG) и синтетичен дизел от природен газ (GTL); производство, продажба и дистрибуция на петролни продукти и химикали; а също и проекти за възобновяеми енергийни източници.