Филип Златанов не се призна за виновен и отказа да дава обяснения
Секция: БЪЛГАРИЯ
31 Март 2014 17:51
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Филип Златанов не се призна за виновен и отказа да дава обяснения

/КРОСС/ В Софийския градски съд (СГС) започна делото срещу бившия председател на Комисията за конфликт на интереси Филип Златанов. Той е обвинен, че е нарушил служебните си задължения, от което е било разколебано доверието на обществото в дейността на Комисията като независим орган.

Председателят на комисията получава директиви за хода на определени преписки. Тези директиви той старателно и акуратно записва в своя бележник. Златанов изпълнява дадената му директива. Например - удар, оправяне, отлагане във времето, правене на преписки, дори укриване на преписки. И по този начин оказване на въздействие върху политически кариери, върху публичния имидж на някои хора от обществения ни живот или дори натиск върху определение лица.

След няколкомесечен анализ на прослувотото тефтерче "Златанов", прокуратурата внесе в съда само три от казусите, съдържащи се в него. Това са проверките по сигнали за конфликт на интереси срещу президента Плевнелиев, доскорошната му съветничка Димана Ранкова и бившия главен одитор на Сметната палата Лилия Бунева.

Обвиненият се отказа от разпит на свидетели и вещи лица. Съдия Андрей Ангелов изчете показанията на бившия депутат от ГЕРБ Емил Димитров, Димана Ранкова, както и показания на служители и други проверявани от комисията лица.

Прочетени бяха и показанията на човека, който е проворикал разследването. Той се казва Павел Ганев и твърди, че е знаел за Златанов от своя позната, която също е работила в комисията и която му е разказвала за нередностите там. По негови думи Златанов не завеждал сигнали срещу президента Плевнелиев, Мирослав Найденов, Емил Димитров и Мирослава Тодорова.

Бившият председател на Комисията за конфликт на интереси не се призна за виновен в длъжностно престъпление и отказа да дава обяснения пред съда и пред медиите, предаде БНР.