Държавната комисия за енергийно и водно регулиране ще събира жалби срещу електроразпределителните дружества по време на започващата обиколка на екип на регулатора в областните градове, заяви Еленко Божков от ДКЕВР в интервю за TV7.
Обиколката стартира след заседанията по изслушване на ЕРП в комисията на 7 април. Дружествата могат да внесат писмените си аргументи в 14-дневен срок след тази дата.
Първият посетен областен град ще бъде Перник.
Ако условията на ДКЕВР за разплащане на ЕРП с Националната електрическа компания не бъдат изпълнени, ДКЕВР ще стартира процедура по отнемане на лицензиите им.
Енергийната сигурност на страната не е застрашена. Дори да се стигне до отнемане на лицензии, ще бъде назначен особен управител, който да изпълни условията по лицензиите на електроразпределителните дружества, заяви Таско Ерменков, член на парламентарната комисия по енергетика. Той определи като цинизъм поведението на ЧЕЗ, които задържат плащанията към НЕК и в същото време настояват за разплащане с ТЕЦ-Варна.
Дали има основание за поскъпване на тока, ще стане ясно след края на големите одити в трите ЕРП. Очаква се проверките да приключат до края на април, уточни Еленко Божков.