Започва седмицата на гората
Секция: БЪЛГАРИЯ
07 Април 2014 10:01
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Започва седмицата на гората

/КРОСС/ До края на година се очаква да бъдат сертифицирани около 25% от българските гори. Към момента 74% от горския фонд на България се стопанисва от държавата. Общини са вторият голям собственик с 13%, а останала част е на физически лица, юридически лица, религиозни и други.

Данните посочи заместник-министърът на земеделието Валентина Маринова в първия ден от Седмицата на гората. Пред БНР тя обясни, че България е изостанала със залесяването, но тази година това е приоритет.

Произвеждаме вече и повече фиданки, които са необходими за залесяването и отваряме една трайна тенденция към нови работни места с хора, които са с по-ниска квалификация, но ще бъдат от ползва, защото ще разчитаме изцяло на тях в регионите, където не може да се ползва техника, посочи зам.-министърът. 

Маринова уточни, че се очаква през тази година да бъдат залесени над 14 хил. декара. Идеята е максимално каквото се освобождава като територии да бъде залесявано своевременно, защото ще се намалят разходите за лесокултурни дейности.

Според данните на Министерството на земеделието, 6 милиона и 500 хил. кубика е добитата маса през 2013-а година. Имайки предвид, че пазарът е в затруднение, в момента имаме излишък от дървесина и няма необходимост да сечем повече, посочи Маринова. 

Тя заяви, че има незаконна сеч, но министерството работи в МВР и Министерството на транспорта за да може да покриват всички нарушения: Според направените проверки 16 800 са броят на актовете, които са съставени. Около 6000 кубика е дървесината, която е незаконно добита. Това е малък процент. Преобладават дървата за огрев.

Седмицата на гората започва днес и ще продължи до 13 април, неделя. "Да засадим дърво, да дадем надежда" е мотото на 83-ото издание на събитието, което традиционно се провежда през първата пълна седмица на април.

Честванията започнаха още с началото на април, когато в Бургас беше открита Паметната плоча, посветена на "120 години Регионална дирекция на горите - Бургас". Освен това се отбелязват 135 години горска служба в България.

При откриването на Националното тържество по повод на събитието министърът на земеделието и храните Димитър Греков подчерта колко важно е залесяването за страната ни. Озеленителите препоръчват при залесяване на територия с цяла гора дърветата да са най-близки до характерната дива природа, за да осигурят най-подходящата среда за обитание за нея и животните.

Тази година акцентът на "Седмицата на гората" ще бъде срещата на Комитета за средиземноморското сътрудничество по горските въпроси към ООН.

С тържествено поднасяне на цветя и венци на мемориала на Йордан Митрев в местността „Ючбунар" започва "Седмица на гората- 2014 г" , под надслов „Нашата гора, какво ни дава? Как да я опазим" . Организатори са РДГ Кюстендил и ТП "ДЛС Осогово", началото е в 10 часа.

В 13:00 часа ще бъде открита изложба на рисунки. Изложбата ще може да се види от 07.04.2014г. до 11.04.2014г. на алеята пред Общински драматичен театър Кюстендил.

В Дупница програмата започва в 11. 00 часа на площада пред общината с празничен концерт по случай „Седмица на гората".
Ще има възможност за провеждане на консултации ,свързани с управлението на горските територии и дейностите в тях ,в обособен открит офис на РДГ - Кюстендил, който ще бъде разположен до трибуната .
На посетителите на концерта ще бъдат подарявани безплатни фиданки за залесяване.

В град Рила тържествената програма започва в 14.30 часа, там също ще има открит офис за съвети и консултации и ще бъдат подарявани безплатни фиданки за залесяване.

На 12.04. (събота) Държавно Горско Стопанство със съдействието на СНЦ "Моята еОбщина" организира залесителна акция по повод традиционната Седмица на гората , в която могат да се включат всички желаещи доброволци. Районът, определен за залесяване, е по пътя за кв. "Дъбрава". Стопанството се ангажира с осигуряването на инструменти и посадъчен материал- акациеви фиданки.
Сборен пункт - площадката пред стадион "Берое", 9.30 часа.

За първи път „Седмица на гората" е чествана през 1925 година, когато по инициатива на Дружеството на лесовъдите в България се провежда така нареченият празник на залесяването. „През тази година не само „Седмицата на гората", изобщо всички дейности, които ние извършваме, протичат под знака на залесяването и са свързани и с подкрепата и реализацията на инициативата на президента „Хубава си, моя горо", която е насочена именно в тази посока", каза още председателят на Държавната агенция по горите.

За засаждането на дърветата е подходящо дъждовно и прохладно време в периода между ноември и март, като през зимните месеци дърветата почти не растат. Най-добре е да се подбират дървесни видове типични за региона, защото те ще виреят на съответния регионален климат. В градска среда се препоръчва те да имат височина над 2,50 м за широколистните дървета и височина минимум 1,20 м за иглолистните. Ако се залесява територия с цяла гора, дърветата трябва да са най-близки до характерната дива природа, за да осигурят най-подходящия хабитат за нея и животните.