България е космическа държава, но без шанс за трети космонавт в орбита
Секция: Наука
14 Април 2014 14:49
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
България е космическа държава, но без шанс за трети космонавт в орбита

/КРОСС/България е космическа държава. Около този извод се обединиха учени и космонавти по време на пресконференция в БАН по повод 35 години от първия български полет в космоса.

Проф. Петър Гецов, директор на Института за космически изследвания и технологии към БАН, определи полета на космонавта Георги Иванов като събитието на България в новата й история. Той изтъкна, че ние сме шестата държава в света със свой космонавт, а Иванов е 92-ят човек, летял в космоса. Към момента пък българска техника се използва на международната космическа станция, а в орбита сме изстреляли общо 150 прибори.

Оказа се обаче, че българските космонавти не гледат толкова позитивно на бъдещето на космонавтиката в страната ни.

Александър Александров, който е вторият ни космонавт, сподели, че не се надява скоро да има трети наш космонавт в орбита, но все пак има надежда.

И той, и Георги Иванов се обединиха около становището, че е нужно държавата ни да задели доста средства, за да има трети полетял българин, въпреки че според тях колегата им Красимир Стоянов е подготвен за такъв полет.

Родните космонавти бяха категорични, че е необходимо разработването на сериозна научна космическа програма, за да може страната ни да развива космонавтиката.

На събитието присъстваха и други космонавти от страни като Русия, Украйна, Румъния и други. Те разказаха пред родните медии, че в космоса няма граници и от неговата гледна точка те са проумели, че човек създава сам много проблеми, които не може да проумее.

Някои от тях наблегнаха на това, че въпреки настоящите политически противоречия между САЩ и Русия, космонавтите от двете държави се разбират и са в отлични отношения.

В рамките на вчерашния, днешния и утрешния ден в София и много други градове в страната се провеждат различни мероприятия по повод 35-годишнината.
Главен координатор на юбилейната програма е ген. Михо Михов, а годишнината съвпада и с два други юбилея - 145 години БАН и 45 години от създаване на Института за космически изследвания и технологии към БАН.