Под критичния минимум е броят анестезиолозите, педиатрите, микробиолозите и хирурзите
Секция: Здраве
22 Април 2014 10:33
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Под критичния минимум е броят анестезиолозите, педиатрите, микробиолозите и хирурзите

/КРОСС/ Кризата с лекарите у нас добива застрашителни размери. В цели области липсват някои от най-важните специалисти, а според съсловната организация на лекарите до 10 години ситуацията с липсата на специалисти ще стане драматична - дотогава половината от медиците ще бъдат в пенсия, а повечето млади лекари ще бъдат в чужбина.

В момента под критичния минимум е броят на патоанатомите, съдебните лекари, анестезиолозите, педиатрите, микробиолозите и хирурзите, гласи анализ на Българската стопанска камара.

Най-засегнати са областите Габрово, Смолян, Монтана, Враца, Кюстендил. В област Смолян, където има 5 болници, а населението е над 120 000 души, имат само трима ендокринолози, двама пулмолози и един неонатолог.

Липсата на специалисти се усеща и в големите болници. "Понякога пренебрегваме стандартите, правилата, че трябва да има на един болен в операционна зала, един анестезиолог. Ние работим понякога на две зали", признава проф. Николай Петров, председател на дружеството на анестезиолозите, пред бТВ. 

Годишно България се разделя с 500 медици, които отиват да работят в чужбина. Като мярка за задържането на младите медици в страната, от Министерството на здравеопазването са подготвили промени в наредбата за специализации, които трябва да облекчат достъпа на лекарите до обучение и развитие в кариерата.