Шулц: Ако оглавя ЕК, ще има повече пари за България
Секция: Интервюта
26 Април 2014 11:46
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Шулц: Ако оглавя ЕК, ще има повече пари за България

/КРОСС/ С кандидата на ПЕС за шеф на Европейската комисия Мартин Шулц разговаря Здравка Андонова от в.Труд.

- Независимо какви са резултатите на изборите за евродепутати, ще ви бъде нужна подкрепата на поне две партии, за да оглавите Европейската комисия (ЕК). Партията на европейските социалисти (ПЕС) официално ви издигна за свой кандидат. За подкрепата на коя друга политическа формация в Европарламента ще се борите, г-н Шулц? Готов ли сте на компромиси?

- Моята основна цел сега е да осигуря колкото се може по-голям брой социалдемократи в Европейския парламент (ЕП). Затова обикалям из Европа и представям моята програма. Затова ПЕС има сложна дигитална предизборна кампания и използва кампания от врата на врата, за да могат да се мобилизират избирателите. Ние имаме нужда хората да отидат и да гласуват. На 25 май се надяваме да постигнем добър резултат, който да ни направи най-голямата група в ЕП, което да ни позволи да поведем една прогресивна коалиция и да споделим нашето виждане за бъдещето на Европа.

- Как ще се справите с безработицата в Европа, ако бъдете избран за шеф на ЕК? Едно от ключовите обещания на партията ви е разкриване на нови работни места.

- В основата на предложените от мен политики е подкрепата за малкия бизнес. Преди да вляза в политиката, бях собственик на книжарница в родния ми град в Германия. Знам колко трудно се управлява един бизнес, но също така знам, че малките компании са гръбнакът на икономиката. Когато говоря с хора от бранша, те казват, че имат много планове как да разширят дейността си, но банките не им дават кредити. Това не е справедливо. Искам да ги стимулирам да разширяват бизнеса си и да наемат млади хора. Аз ще се боря за по-лесен достъп до кредити за компаниите, които назначават млади хора. Ще им предложа по-ниски лихви или повече време за изплащане на заемите, ако докажат, че използват парите за създаване на работни места за млади хора.

- Обещавате от Европа на рестрикции, каквато е основата политика в доминирания от десните Европейски съюз (ЕС) в момента, да направите едва солидарна и социална Европа. Не е ли това непосилна задача? Как ще я постигнете?

- Социалният диалог се прилага лесно. Сегашната ЕК не обича да слуша работниците и профсъюзите. Моят ЕС отново ще отвори вратите за тези групи. Това означава, че те ще бъдат вземани под внимание, когато се изграждат политиките. В името на по-голяма солидарност и равенство ще поведа битката срещу укриването на данъци и данъчните измами. Твърде много големи фирми се възползват от данъчния рай, в следствие на което плащат по-малко данъци от малките предприятия. Това е несправедливо и може да бъде спряно, като се работи с националните правителства за промяната на правилата в Европа. Притеснява ме и неравенството между страните членки в Европа. При присъединяването на България към ЕС през 2007 г. ви беше обещан по-добър живот, че ще станете по-заможни и ще имате повече възможности. Предполагам, че много българи чувстват, че това не се случва. Това е така, защото сегашното ръководство в Брюксел не изпълни своите обещания. Ще направя така, че европейските средства ще се харчат по-добре и българите ще имат повече възможности, отколкото сега.

- Не са ли обаче точно финансовите рестрикции "спасителят" на ЕС в началото на кризата?

- Намирам за грешно да се използва думата "спасител", когато става въпрос за кризисни мерки, направили 10 млн. души безработни в Европа, включително и половината от младите хора в някои от страните членки. Финансовата дисциплина трябва да е част от отговора, но ние трябва да инвестираме в растеж. Не може да се гледа само от едната страна на нещата. Икономиката трябва да се разширява, а не да се стеснява.

- Кои са най-добрите постижения и най-големите провали на комисията на Жозе Мануел Барозу?

- Горд съм, че при моето председателство Европарламентът работеше добре с комисията на Барозу и отделните комисари, за да предложи важни финансови реформи. Банковият съюз ще защити данъкоплатците и те вече няма да плащат за грешките на финансовия сектор. Въпреки това правилата са малко по-размити от първоначалните предложения и аз съжалявам, че Еврокомисията не беше по-смела в защитата на своите предложения в рамките на Европейския съвет и не се противопостави на натиска от страна на държавите членки. Мисля, че е важно комисията да е движещата сила на ЕС, като прякото избиране на следващия председател от парламента ще му предаде още по-голяма легитимност.

- Европейците стават все по-обезкуражени за бъдещето на ЕС. Как ще ги накарате отново да вярват в европейските институции?

- Ще работя при открити врата. За разлика от моя опонент от консервативната партия, аз съм свикнал да работя в рамките на открита парламентарна система, където дебатите се провеждат публично и прозрачно и решенията не се вземат зад затворени врати. Това повишава доверието на нашите граждани. Ако те разбират това, което правим, тогава биха могли да осъждат нашите действия и решения справедливо.

- Лидерът на ПЕС Сергей Станишев обеща, че ако вие оглавите ЕК, в Евросъюза България ще бъде третирана по един и същи начин като страни членки от ранга на Германия например. Възможно ли е това? Как ще постигнете равенство в ЕС?

- Ще третирам страните членки на равноправна основа, както винаги съм го правил досега. Това е, което ние, социалистите, правим. Европа е проект на равните! Няма значение за мен дали една страна е малка или гол яма, бедна или богата, стара или нова страна членка.

- Страната ни отдавна е изпълнила всички технически условия, за да бъде приета в Шенген, но решението се отлага. Ще подкрепите ли България, за да се случи това? Ако го направите, най-вероятно ще се наложи да се изправите срещу страни като Германия и Холандия, които са против.

- Топката е в полето на Европейския съвет, където лидерите на някои държави членки изразиха своите опасения през последните години. Като председател на комисията бих гарантирал, че всички страни ще бъдат третирани по равнопоставен начин и в съответствие с действащите правила.

- Ако оглавите ЕК, ще дадете ли важен портфейл на бъдещия еврокомисар от България?

- Портфейлите на комисията се разпределят въз основа на няколко критерия. Ще изчакам резултата от гласуването за председател на ЕК и след това ще бъде обсъдено с българското правителство, както и с всяко друго, кого те биха желали да номинират и какъв портфейл би бил подходящ за това лице въз основа на натрупания опит и експертиза.

- Какво ще стане с ПЕС, ако загубите изборите в Европа?

- Не мисля, че ще откриете много политици, които ще ви отговорят на въпроса какво ще правят, ако изгубят. Аз водя открита кампания, за да спечеля изборите и това е единственият вариант в ума ми. Уверен съм в успеха на нашата предизборна платформа и нашите отлични кандидати за евродепутати в 28-те страни членки. Разчитам на социалистическите привърженици в България да гласуват на изборите и да ни дадат възможност за силен мандат за реформиране на Европа.