Турският президент подписа закона, разширяващ правата на спецслужбите
Секция: СВЯТ
26 Април 2014 15:37
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Турският президент подписа закона, разширяващ правата на спецслужбите

/КРОСС/ Президентът на Турция Абдула Гюл подписа новата редакция на спорния закон, който дава по-големи права на турската разузнавателна агенция.

Законът, който влезе в сила с публикуването му днес в държавен вестник, бе гласуван в четвъртък от парламента. Опозицията, която остро го разкритикува, предвижда да го оспори пред Конституционния съд.

В текста разузнавателните служби са поставени под контрола на парламента, където специална комисия ще бъде натоварена да следи MIT, полицията и разузнавателните служби на жандармерията.

Новият закон дава право на MIT да послушва телефонни разговори и да събира сведения във връзка с "тероризма, международните престъпления и чуждото разузнаване". Той дава и съдебен имунитет на членовете на MIT в упражняване на техните функции и предвижда присъди до 10 г. затвор за разпространяване на поверителни документи на MIT.

Според опозицията законът е последният патрон на Ердоган след изтичането на телефонни разговори, замесващи го в корупционен скандал, и на водени консултации с турски ръководители, сред които директорът на MIT, относно хипотезата за военна намеса в Сирия, пише btvnews.